متا تگ رفرش چیست چه کاربردی دارد؟

متا تگ رفرش در html

فرض کنید شما همین حالا بعد از جستجوی یک عبارت وارد یک سایت شده اید و در حال مطالعه بخشی از محتوا هستید. ناگهان صفحه رفرش می شود و یا دوباره همان صفحه از نو لود شده یا اینکه پیج دیگری باز می شود! چه احساسی خواهید داشت؟ در چه صورتی به عنوان یک کاربر از چنین رفرشی رضایت دارید؟ در این مقاله در ارتباط با متا تگ رفرش، کاربردهای این تگ html برای ریدایرکت و سئو و نحوه نوشتن meta refresh آن صحبت می کنیم؛ ما همراه باشید.

این مقاله یک آموزش جزئی از سئو تکنیکال به حساب می آید.

متا تگ رفرش چه کاربردی دارد؟

متا رفرش به شما اجازه می دهد تا صفحه فعلی را بعد از گذشت چند ثانیه به صورت اتوماتیک بارگذاری کنید. از دید html این در واقع فقط یک تگ متا (meta tag) است که شما مقدار یا value مربوط به http-equiv آن را برابر با “refresh” قرار می دهید. 

رفرش کردن اتوماتیک صفحه

با قرار دادن تکه کد زیر در بخش هدر یک صفحه از سایت، شما می توانید آن صفحه را هر 5 ثانیه یک بار بارگذاری مجدد کنید. واضح است که امکان تغییر دادن عدد 5 به منظور کم و زیاد کردن زمان (بر حسب ثانیه) وجود دارد. 

<meta http-equiv=”refresh” content=”5″/>

ریدایرکت به صفحات دیگر

کاملا در کنترل شماست که از meta refresh چه می خواهید! شما می توانید با اضافه کردن یک url به درون این متا تگ کاربرد آن را تغییر داده و برای ریدایرکت زمان بندی شده از آن استفاده کنید. در مثال زیر ما یک ریدایرکت فوری به آدرس url مشخص شده زده ایم؛ شما می توانید به دلخواه خود عدد 0 (0 ثانیه) را تغییر دهید. 

<meta http-equiv=”refresh” content=”0;url=http://www.time.ir/”/>

یکی از مواردی که ممکن است به این نوع رفرش نیازمند شوید، سئو سایت آگهی است.

ریدایرکت با تگ meta refresh

مزایا و معایب meta refresh

قبل از اینکه به کاربرد این تگ html فکر کنید باید به دو نکته ی زیر توجه داشته باشید:

  • اعدادی که در بخش Content در متا رفرش تگ قرار داده می‌شود، در واقع میزان زمانی (به ثانیه) است که کاربر به صفحه بعد منتقل می‌شود.

  • همچنین در بخش URL متا رفرش تگ، باید آدرس صفحه مقصد به شکل کامل وارد شود.

اگر فورا تصمیم به استفاده از متا تگ رفرش برای ریدایرکت یا رفرش صفحاتی از سایت خود دارید، بهتر است کمی بیشتر تامل کنید. در پاراگراف اول سعی کردیم با شرح چیزی که اتفاق می افتد به شما در درک user experience ایجاد شده کمک کنیم. بله استفاده از این متا تگ تقریبا توصیه نمی شود. بیشتر کاربردهای آن مربوط به دهه ی قبل بوده ولی همچنان در بعضی حوزه هایی که سرعت به روزرسانی بسیار بالایی دارند، قابل استفاده است. مثلا در یک سایت خبری که شما می دانید متوسط هر 5 دقیقه تیتر جدیدی اضافه می شود و در آن صفحه کاربر فقط تیترها را مشاهده می کند، meta refresh قابل استفاده است. سایت های اعلام دما، تاریخ، قیمت طلا، بورس و … دیگر مواردی هستند که بعضا از این رفرش بهره جسته اند.

آیا می دانستید بالا بردن رتبه و قرار گرفتن در صفحه اول گوگل بازدهی بیشتری نسبت به انواع تبلیغات دارد.

مضراتی که ممکن است متا تگ رفرش برای شما ایجاد کند

اگر یک صفحه ی سنگین با گرافیک عالی بخواهد رفرش شود، چقدر زمان می برد؟ اصلا اینکه بدون درخواست شما وقتی دارید مطلبی را خیلی جدی دنبال می کنید، صفحه رفرش شود باب میل شما هست؟ از دید سئو که بخواهیم بررسی کنیم، این رفرش ممکن است باعث افزایش bounce rate سایت شما باشد.معیارهای آنالیتیکس مثل page per view یا میانگین زمان حضور در سایت هم ممکن است تحت تاثیر رفرش شما قرار گیرند. لذا در صورتی که به لزوم آن اطمینان ندارید از متا تگ رفرش استفاده نکنید. همچنین اگر نیاز به ریدایرکت کردن صفحه ای دارید، توصیه کارشناسان سئو سامان ریدایرکت 301 و دائمی است؛ در به روزرسانی های آخر الگوریتم گوگل این شبهه به وجود آمده که ریدایرکت از طریق این تگ، فعالیت اسپم تشخیص داده می شود.

تصمیم دارید از سئو برای کمک به بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید؟ سفارش سئو

دستور refresh کردن صفحه در php

با دستورهایی که مربوط به بخش هدر میشود، شما می توانید از طریق کد های php زیر صفحه را رفرش کرده یا به آدرس دیگری ریدایرکت کنید.

header(“Refresh:0”);

header(“Refresh:0; url=page2.php”);

توضیح تصویری meta tag refreshنتیجه گیری

برخی مرورگرهای قدیمی قادر به خواندن و اجرای این متا تگ نیستند و اگر ریدایرکت در بازه ی کوتاه (زیر 3 ثانیه) انجام شود، دیگر نمی توان به صفحه ی قبلی بازگشت. همچنین از دید سئو link juice برای ما اهمیت فراوانی دارد، که طبق تحقیقات moz، متا تگ رفرش آن را منتقل نمی کند. هدف از این مقاله آشنایی شما با meta refresh بود و امروزه جایگزین های بهتری وجود دارد. پس به خصوص برای ریدایرکت حتما از یکی از انواع سری 3XX استفاده کنید. تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید