سئو (seo) چیست؟ تعریف سئو در سال 2020 و دسته بندی های سئو

 • خانه
 • سئو (seo) چیست؟ تعریف سئو در سال 2020 و دسته بندی های سئو

سئو، بهینه سازی وب سایت برای کاربر و موتورهای جست و جو است.

سئو چیست؟

سلام. احتمالا شما که در حال مطالعه این مقاله هستید، یا شخصی هستید که به علم سئو علاقه مند شده اید و یا مدیر استارت آپ یا شرکتی هستید که دوست دارید تجارت آنلاین خود را شروع کنید. به هر حال به شما خوش آمد می گوییم و از شما می خواهیم که کمربند خود را محکم ببندید تا شما را به تور سئو شناسی ببریم.

قبل از آنکه شروع به تعریف سئو و اینکه سئو چیست، بپردازیم؛  بهتر است که نظر بزرگان این حوزه را درباره سئو بدانید. پس این شما و این هم نظر غول های دیجیتال مارکتینگ درباره سئو.

 

برایان دین (موسس سایت Backlinko):  

سئو را نمی توان به صورت ساده و خلاصه تعریف کرد. آیا سئو یعنی تولید محتوا؟ مسلما خیر. ولی اگر می خواهید در زمینه سئو موفق باشید، مسلما باید به تولید محتوا دقت کنید.

 آیا سئو یعنی تجربه کاربری؟ باز هم خیر. ولی اگر دنبال کسب جایگاه 1 در SERP (صفحه نتایج موتور جست و جو) هستید، باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

آِیا برندینگ بودن شما در تجارت سنتی باعث موفقیت شما در سئو می گردد؟ نه. ولی هر چه قدر که شرکت شما برندتر باشد، می تواند در سئوی وب سایت شما تاثیر مثبت بگذارد.

در نهایت باید این نکته را ذکر کرد که سئو یعنی هر چیزی، تاکید می کنم هر چیزی که باعث می شود جایگاه بهتری در نتایج جست و جو داشته باشید.

 

متیو باربی (استراتژیست بخش جذب وب سایت هاب اسپات):

متیو باربیسئو یعنی رفع نیاز کاربران مخاطب. سئو یعنی تولید محتوایی که به بهترین شکل ممکن نیاز افراد را رفع می کنند. سئو فقط کسب جایگاه در گوگل نیست؛ بلکه جوابگویی به نیاز مخاطبی است که به دنبال رفع نیاز خود در جای جای مختلف فضای مجازی می گردد.

 

اندرو کاک استاکی ( متخصص سئو):

سئو ترکیبی از علم و هنر می باشد. علم به این دلیل که شما در سئو با انواع مختلف داده ها و فرمول ها و نمودارها سروکار دارید. هنر به این دلیل که شما برای موفقیت در سئو، بی نهایت راه مختلف دارید. شما با استفاده از علم سئو، کشف می کنید که مخاطبان شما چه نیازهایی را در خود حس می کنند؛ شما نیز با استفاده از هنر خود، سعی در دادن بهترین جواب به کاربرانتان دارید.

 

اگر علاقه مند به ادامه سخنان بزرگان درباره سئو هستید، می توانید ادامه آن را در این صفحه مطالعه کنید.

حال که شما نظر بزرگان را درباره سئو شنیدید، نوبت آن است که با هم وارد دنیای سئو شویم. 

 

سئو چیست؟

سئوسئو (SEO) مخفف کلمه Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت برای موتور جست و جو می باشد. 

این موتور جست وجو می تواند بینگ (bing) باشد، می تواند گوگل (google) باشد و در نهایت می تواند هر موتور جست و جویی در سراسر دنیا باشد.  

البته به دلیل استقبال روز افزون مردم از موتور جست و جوی گوگل و اینکه روزانه میلیاردها بار کاربران در  این موتور جست و جو به سرچ کردن می پردازند، مبنای کار سئو بر پایه موتور جست و جوی گوگل می باشد. 

اگر بخواهیم تعریف دیگری برای سئو چیست، ارائه دهیم؛ می توان گفت که سئو زیر مجموعه ای از بازاریابی آنلاین (Digital Marketing) می باشد. بازاریابی آنلاین به تمامی اقداماتی که در راستای افزایش فروش، برندینگ و محبوب شدن یک شرکت در فضای مجازی انجام می شود، گفته می شود.

 Seo یکی از آن دسته کارهای ابتدایی است که ما در زمینه دیجیتال مارکتینگ برای دیده شدن برند انجام می دهیم. در بازاریابی سنتی مفهومی به اسم قیف بازاریابی وجود دارد که شامل سه مرحله می باشد. 

 1. جذب (acquisition)
 2. رفتار (behavior)
 3. تبدیل (conversion)

اگر قرار باشد که سئو را در یکی از این سه مرحله قرار دهیم، همان طور که ذکر شد، سئو در دسته اول قرار می گیرد. بنابراین به عنوان تعریفی دیگر از سئو  می توان گفت که سئو یعنی اقداماتی که در راستای جذب و شناساندن کسب و کار خود به مشتریان هدف انجام می دهید.

 

 دسته بندی سئو 

دسته بندی سئوحال که متوجه شدیم سئو یعنی چه، نوبت این است که اقداماتی که ما در سئو برای بهینه سازی انجام می دهیم را به چند دسته کلی تقسیم کنیم. البته که این دسته بندی بر مبنای سئو کلاسیک در نظر گرفته می شود. با توجه به اینکه سئو روز به روز آپدیت می گردد و هر روز شاخه های جدیدی به آن افزوده می شود، ما سعی می کنیم که این دسته بندی را برای شما کاربران محترم آپدیت کنیم. پس الان که در حال مطالعه این مقاله هستید، با بروزترین دسته بندی سئو مواجه هستید.

 

سئو داخلی (Seo On Page)

سئو داخلی

سئو داخلی به مجموعه تمام اقداماتی گفته می شود که ما در وب سایت خود برای بهینه سازی آن برای موتور جست وجو و کاربر انجام می دهیم. البته طبق گفته های مت کاکس (مدیر بخش دیجیتال مارکتینگ گوگل)، شما باید تمام اقدامات سئو را در راستای  رضایت کاربر انجام دهید؛ اما می توان گفت که همان طور که به کاربر با تولید محتوای غنی باید اهمیت داده شود، باید به همان اندازه نیز بهینه سازی برای درک بهتر موتور جست و جو صورت گیرد.

می توان گفت که سئوی داخلی (On Page SEO) فقط مختص به بهینه سازی وب سایت از لحاظ محتوای آن نمی باشد و باید به بهینه سازی کدهای HTML وب سایت نیز اهمیت داده شود.

هدف اصلی و نهایی سئو داخلی به صورت زیر می باشد:

 • درک محتوای مد نظر توسط کاربر و ربات های موتور جست  و جوی گوگل
 • شناسایی محتوای شما به عنوان مرتبط ترین مطلب به عبارت جست و جوی کاربر
 • ارزیابی صفحه توسط موتور جست و جو به عنوان صفحه ای ارزشمند  و قابل اتکا در گوگل و نشان دادن در SERP به کاربر مد نظر

 

سئوی داخلی در گذشته بسیار متفاوت با چیزی که امروزه به عنوان سئو داخلی معروف است، می باشد. در گذشته (خیلی دور نرویم. همین 7 الی 8 سال پیش) سئو داخلی فقط و فقط به معنای تکرار کلمه کلیدی (کلمه ای که مایلیم کاربر هنگام سرچ آن کلمه در گوگل ما را به عنوان رتبه 1 مشاهده کند) بود. 

به این صورت که هر چقدر تکرار کلمات کلیدی بیشتر بود، جایگاه ما در گوگل بالاتر بود. این بود که اکثر صفحات جست و جوی گوگل، پر از صفحات اسپمی شده بود که هیچ گونه رضایتی در کاربر ایجاد نمی کرد و گویی فقط برای موتورهای جست و جو بهینه سازی شده بود.

 در ماه فوریه سال 2011 شرکت گوگل از حجم صفحات اسپم به ستوه آمد و با ارائه الگوریتم پاندا (Panda Algorithm) صفحات بی کیفیت و اسپم را از نتایج گوگل حذف کرد. (الگوریتم های گوگل هر کدام با هدف خاصی طراحی گردیده اند.)

مهم ترین نکات در بهینه سازی سایت از لحاظ سئو داخلی

در هنگامی که قصد بهینه سازی سایت خود از لحاظ سئو داخلی را دارید، باید به نکاتی توجه کنید که ما به صورت خلاصه آن ها  را بیان خواهیم کرد. این نکات به صورت زیر است:

 • لینک سازی داخلی مناسب: می توان با قطعیت گفت که مهم ترین معیار و نکته سئو داخلی همین مورد است. شما باید سعی کنید که بین صفحات خود از طریق لینک انکر تکست (Anchor Text) ارتباط برقرار کنید تا ضریب بانس ریت (Bounce Rate) سایت خود را کاهش دهید.
 • تگ عنوان (Title Tag): یکی از تگ های زبان نشانه گذاری Html می باشد. از مهم ترین معیارهایی است که در سئو داخلی باید به آن توجه زیادی گردد.
 • توضیحات متا (Meta Description): همانند تگ عنوان، از مهم ترین معیارهای سئو داخلی می باشد. این همان عبارتی است که در هنگام سرچ در Serp، در بخش توضیحات به شما نمایش داده می شود.سئو داخلی
 • انتخاب تیتر مناسب و جذاب کاربر پسند: تاثیر بسیار زیادی در  کلیک خوردن مقاله شما دارد. شما در صفحه نتایج جست و جوی گوگل (Serp) با رقبای خود در رقابت هستید و هر چه قدر که عنوان شما برای کاربر جذاب تر باشد و در کنار آن متا دیسکریپشن کامل تر و جذابی نوشته باشید، میزان موفقیت شما بیشتر می گردد.
 • تگ H1 تا H6: باز هم از دسته کدهای Html می باشد. از این تگ html برای بخش بندی  و عنوان بندی کردن مطالب استفاده می گردد. تگ H1 برای عنوان در نظر گرفته می شود و تگ H2 برای بخش بندی مطلب و تگ H3 برای بخش بندی کردن هر قسمت بین دو تگ H2 و…….
 • استفاده از کلمات مترادف (LSI): یکی دیگر از مهم ترین قسمت بهینه سازی سئو داخلی همین قسمت است. طبق آخرین صحبت های مت کاکس، فلسفه گوگل از کلمه کلیدی به مفهوم کلیدی تبدیل گردیده است. بدین گونه که در سئو، شما باید به کلمات مترادف نیز دقت کنید.
 • جلوگیری از کنیبالیزیشن (Cannibalization): این پدیده زمانی رخ می دهد که دو صفحه شما در یک کلمه کلیدی در گوگل جایگاه داشته باشد. شما در سئو داخلی خود، باید از سئو دو صفحه با کلمه کلیدی یکسان جلوگیری کنید.
 • عدم وجود لینک شکسته : یکی دیگر از نکاتی که در سئو داخلی، به آن بسیار باید دقت کرد، عدم وجود لینک شکسته در وب سایت شماست. لینک شکسته شما را به صفحه 404 منتقل خواهد کرد که به هیچ وجه سیگنال خوبی برای موتور جست و جوی گوگل نیست. 

و……..

برای مطالعه مقالات مرتبط به سئو داخلی می توانید روی لینک سئو داخلی کلیک کنید.

 

خب امیدوارم که تا الان از سئو و اینکه سئو چیست، خسته نشده باشید. خب آماده هستید برای دسته بندی بعدی؟ بله پس با ادامه این مقاله همراه باشید.

 

سئو خارجی (Seo Off Page)

سئو خارجی

سئو خارجی به مجموعه تمام اقداماتی گفته می شود که ما در راستای بهینه سازی وب سایت خود، در خارج از سایت خود انجام می دهیم.

این اقدامات می تواند شامل فعالیت در شبکه اجتماعی، انجمن ها و …. باشد. 

اگر شما قصد آن را دارید که با فعالیت در شبکه های اجتماعی  و لینک دادن به وب سایتتان به موتور جستجوی گوگل نشان دهید که صفحه شما توسط دیگران به اشتراک گذاشته می شود و یا در سطح وبلاگ، مطالب خود را به عنوان پست به اشتراک می گذارید، شما به نوعی مشغول بهینه سازی سایت خود از لحاظ سئو خارجی هستید. 

البته اقدامات سئو خارجی فقط محدود به شبکه های اجتماعی و وبلاگ نیستند و شامل تمام موارد زیر می باشد:

 • انجمن ها (forum): انجمن های فراوان و فعال زیادی در سطح اینترنت وجود دارد که روزانه تعداد بسیار زیادی از افراد وقت خود را  در آن می گذارند. ما در سئوی خارجی سعی می کنیم که با فعالیت در انجمن ها و پیدا کردن انجمن های مربوط به حوزه کاری، به دیگران  ِآدرس مقاله  مرتبط در سایتمان را  بدهیم تا هم شخص را به سایت خود جذب کنیم و هم بتوانیم بازخورد خوبی از آن مقاله به گوگل برسانیم.
 • پست مهمان:  در این روش، ما یا به روش رایگان و یا با پرداخت هزینه، مقاله ای در یک وب سایت معتبر دیگر منتشر می کنیم و به صفحات فرود (Landing Page) خود لینک می دهیم. این لینک بسته به نظر وب سایت مد نظر می تواند ماندگار و یا بازه زمانی خاص داشته باشد. ولی در بیشتر مواقع ماندگار است.
 • رپورتاژ آگهی: رپورتاژ آگهی سابقه طولانی در تجارت دارد و فقط مرتبط به سئو نیست. در رپورتاژ آگهی، همانند پست مهمان، ما محتوای خود را وب سایت مد نظر می دهیم و وب سایت مد نظر آن را در وب سایت خود منتشر می کند. رپورتاژ آگهی تفاوت هایی با پست مهمان دارد که ما در مقالات دیگر درباره آن صحبت خواهیم کرد.سئو چیست؟
 • سرویس های وبلاگدهی: حتما تا به حال سرویس بلاگفا، بلاگ اسکای، بلاگ اسپات، بلاگر و.. به گوشتان خورده است. این ها همان سرویس های وبلاگدهی معروف هستند که به شما به صورت رایگان در زیر دامنه خود (Subdomain) یک صفحه اینترنتی می دهند که می توانید محتوای خود را در آن منتشر کنید. ما با فعالیت در سرویس های وبلاگدهی سعی در نشان  دادن مطالب خود به مخاطبان و هم چنین دریافت بک لینک داریم.
 • کامنت بک لینک: در این روش، ما سعی می کنیم که مرتبط ترین پست های مربوط به حیطه کاری خود را پیدا کنیم و علاوه بر قرار دادن لینک و دریافت بک لینک، شخص را دعوت به حضور در وب سایتمان می کنیم.
 • پروفایل بک لینک: این روش نیز همانند کامنت بک لینک است. با این تفاوت که لینک خود را در پروفایل حساب کاربری خود می دهیم. برای مثال لینکی که شما در اینستاگرام در قسمت bio قرار می دهید، مثال بارز پروفایل بک لینک است.
 • سوشیال بوکمارک: به وب سایت هایی گفته می شود که به نوعی واسط بین شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها می باشد. در این نوع از سوشیال ها، شما  می توانید مانند شبکه های اجتماعی هم به لایک و اشتراک بپردازید و هم محتوای متنی خود را همانند وبلاگ ها با لینک سازی به داخل سایت خود منتشر کنید. از جمله معروف ترین نمونه های خارجی می توان به مدیوم (medium) و ردیت (reddit) اشاره کرد. نمونه داخلی آن نیز ویرگول می باشد.
 • پی دی اف (PDF) بک لینک: وب سایت هایی در سراسر اینترنت وجود دارند که شما می توانید pdf های مرتبط به خود را در آن ها منتشر کنید. شما در pdf مد نظر، محتوای خود را همراه با لینک مقصد قرار می دهید.
 • دایرکتوری : دایرکتوری به وب سایت هایی گفته می شود که  در آن اطلاعات مربوط به مشاغل و چیزهای دیگر ثبت می گردد. شما با ثبت وب سایت در دایرکتوری های مرتبط، علاوه بر این که کسب و کار و وب سایت را معرفی می کنید، اقدام به دریافت بک لینک نیز می کنید.

و……..

 

حتما در سئوی خارجی و هنگام لینک سازی حواستان باشد که به صورت نرمال و طبیعی اقدام به لینک سازی کنید. در غیر  این صورت با مامور محافظ گوگل یعنی الگوریتم پنگوئن مواجه خواهید شد که شما را جریمه و از لیست نتایج جست و جو حذف می کند. به این عمل پنالتی گوگل (Google Penalty) نیز گفته می شود.

 

برای مطالعه مقالات مرتبط به سئو خارجی روی لینک سئو خارجی کلیک کنید.

 

سئو تکنیکال (Technical Seo)

سئو تکنیکالسئو تکنیکال بیشتر بر جنبه بهینه سازی وب سایت از لحاظ ساختار کدهای html می باشد.

 باید بدانید که ربات های گوگل هنگامی که وارد سایت شما می گردند، محتوای وب سایت را همانند یک کاربر مشاهده نخواهند کرد و مستقیم به سراغ کدهای html وب سایت می روند. 

ربات های گوگل با مشاهده کدهای html وب سایت تصمیم می گیرند که این محتوا ارزش و اعتبار کافی برای قرار گیری در نتایج گوگل را دارند یا خیر؟ 

حال فرض کنید که ساختار کد نویسی یک وب سایت به گونه ای باشد که ربات های گوگل نتوانند محتوای آن را به خوبی بفهمند. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ خیلی واضح است که نمی توانید به جایگاه لایق خود در نتایج جست و جوی گوگل برسید. 

پس یکی از مهم ترین جنبه های سئو، سئو تکنیکال می باشد. در صورتی که بهینه سازی های لازم در ساختار کدنویسی وب سایت صورت نگیرد، تمام زحمات ما در زمینه سئو داخلی و خارجی به هدر خواهد رفت.

بابت همین موضوع می باشد که در طراحی وب سایت خود، باید به مبانی سئو توجه کنید و در صورت عدم توجه، عواقب آن گریبان گیر شما خواهد شد.

مهم ترین نکاتی که در سئو تکنیکال باید به آن ها دقت کنید، عبارتند از:

 • فایل Robots.txt: از مهم ترین نکاتی که در سئو تکنیکال باید به آن دقت کنید، فایل robots.txt می باشد. شاید برایتان سوال شود که این فایل چه معنایی دارد؟ شما در این فایل دسترسی ربات های گوگل و هر ربات موتور جست و جوی دیگری را تعیین می کنید. اولین قسمتی که کراولر (crawler) ها، به آن سر می زنند، این فایل می باشد.
 • بردکرامب (Breadcrumb):  بردکرامب نشان دهنده نحوه دسترسی به یک صفحه از وب سایت از طریق صفحه اصلی می باشد. علاوه بر اینکه بر تجربه مشتری (User experience) تاثیر گذار هستند، به موتورهای جست و جو کمک می کند که ساختار وب سایت شما را بهتر درک کنند.
 • نقشه سایت (Sitemap): یکی دیگر از فایل هایی که ربات های موتور جست و جو هنگام ورود به وب سایت شما چک می کنند، نقشه سایت یا سایت مپ است. در نقشه سایت شما به ربات گوگل درک خوبی از ساختار صفحات سایت، نحوه آپدیت شدن محتوای صفحات و درجه اهمیت آن صفحات می دهید که بتوانند بودجه خزش (Crawl Budget) شما را در بهترین حالت ممکن استفاده نمایند.
 • داده های ساختار یافته (Structured Data): بهترین تعریف داده های ساختار یافته ای مانند کد اسکیما (Schema Code) این است که به موتور جست و جو اطلاعات مفیدی درباره محتوای صفحه، نویسنده، تاریخ محتوا و…. می دهد. این امر باعث می گردد که درک بهتری از صفحات وب سایت شما داشته باشد و بنا بر ارزش صفحه شما به آن جایگاه بدهد.
 • گواهینامه SSL: یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که طبق صحبت های مت کاکس، جزو یکی از دویست فاکتور گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها است، گواهینامه SSL می باشد. با گرفتن گواهینامه SSL، وب سایت شما از حالت HTTP به HTTPS یعنی وب سایت امن تغییر پیدا می کند .طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است، گواهینامه SSL علاوه بر سئو، بر نرخ کلیک ( CTR) و تجربه کاربری نیز تاثیر گذار است.
 • ریدایرکت 301 (301 Redirect ): ریدایرکت انواع مختلفی دارد که مهم ترین آن ها ریدایرکت 301 و 302 می باشد. ریدایرکت 301 باعث می شود که شما در هنگامی که قصد حذف کردن یک صفحه از وب سایتتان را دارید، برای جلوگیری از رخ دادن خطای 404 و نشان دادن این صفحه به کاربر، کاربر به صفحه دیگر مرتبطی از سایتتان، ارجاع داده شود. ریدایرکت 301 دائمی است، اما ریدایرکت 302 موقت است.ریدایرکت 301
 • تگ کنونیکال: یکی از جنبه های سئو کلاه سیاه که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، ساختن صفحاتی با محتوای یکسان و نزدیک به هم است. در گذشته این تکنیک موفق ظاهر می شد و باعث رشد چشمگیر جایگاه شما می گردید. اما امروزه به لطف الگوریتم پاندا، این کار اسپم محسوب شده و شما جریمه خواهید شد. با استفاده از کنونیکال شما به ربات موتور جست و جو می فهمانید که  کدام صفحه شما صفحه اصلی آن محتوا است و این گونه جریمه نخواهید شد.تگ کنونیکال در سئو
 • سرعت سایت: یکی دیگر از فاکتورهای مهم گوگل در رتبه بندی وب سایت، همین موضوع است. باید بدانید که طبق تحقیقات صورت گرفته، کاربران موبایل به شما فقط سه ثانیه و کاربران دسکتاپ چهار الی پنج ثانیه وقت می دهند که محتوای خود را برای آن ها به نمایش بگذارید. در غیر این صورت وب سایت شما را ترک خواهند کرد. یکی از بهترین ابزارهای چک کردن سرعت سایت، ابزار Gtmetrix و Page Speed Insight می باشد.
 • ریسپانسیو دیزاین (Responsive Design): در گذشته باب بود که برای نسخه موبایل وب سایت ها یک ساب دامین مانند m.domainname.com می ساختند تا کاربران موبایل وارد این صفحات شوند؛ اما کارشناسان سئو براساس سخنان گوگل معتقدند که ریسپانسیو بودن سایت شما، یکی دیگر از معیارهای رتبه بندی گوگل است. ریسپانسیو بودن وب سایت شما باعث می گردد که صفحات وب سایت شما به خوبی در  انواع دستگاه ها و نمایشگرهای مختلف مانند دسکتاپ، تبلت و موبایل به نمایش در بیاید.

و………

 

همانند سایر دسته بندی ها، اگر دوست دارید که به صورت جزئی تر سئو تکنیکال را یاد بگیرید، وارد بخش آموزش سئو و سئو تکنیکال گردید. مطالب مفیدی در انتظار شماست.

 

تا به حال از مقاله سئو چیست؟ راضی بوده اید. اگر راضی بوده اید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. در ضمن ما سوالات شما درباره سئو بی جواب نخواهیم گذاشت و در اسرع وقت جواب شما را خواهیم داد.

 

دسته بندی مرسوم دیگر سئو

دسته بندی سئو به سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال محدود نمی شود و ما دسته بندی مرسوم دیگری نیز داریم.

در این  دسته بندی، ما اقدامات سئو را به 3 دسته سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری تقسیم می کنیم.

 

سئو کلاه سفید (white Hat Seo)

سئو کلاه سفید

گوگل در راهنمای گوگل وبمستر (Google WebMaster) خود راهنمایی های مفیدی درباره سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال به شما داده است. سئو کلاه سفید به مجموعه تمام اقداماتی گفته می شود که در راستای بهینه سازی سایت به صورت اصولی و براساس راهنمایی های خود گوگل صورت می گیرد.

در سئو کلاه سفید، شما باید همانند گوگل به نیاز کاربر خود فکر کرده و سعی کنید که نیاز کاربر را در اولویت قرار دهید. 

تولید محتوای مفید و مناسب از مجموعه اقدامات سئو کلاه سفید می باشد.

 

سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo)

سئو کلاه سیاهسئو کلاه سیاه به مجموعه تمام اقداماتی گفته شد که در راستای فریب دادن موتور جست و جو برای کسب جایگاه در گوگل صورت می گیرد. در این نوع از استراتژی سئو، نیاز کاربر مورد بحث نیست و با الگوریتم و الگوهای پیشنهادی گوگل در تضاد عمیق است. 

در گذشته استفاده از این روش ها کاملا جوابگو بود و وبسایت شما رشد چشمگیری را تجربه می کرد؛ اما امروزه شاید در ابتدا با پیشرفت مواجه شوید، اما هر ثانیه ممکن است که توسط گوگل پنالتی شوید و جایگاه خود را از دست دهید. 

از جمله اقدامات سئو کلاه سیاه می توان از موارد زیر نام برد:

 • سئو منفی بر علیه رقبای شما
 • بهینه سازی بیش ار حد وب سایت (Over Optimization)
 • فرآیند لینک سازی اسپم
 • تکرار بیش از حد کلمه کلیدی (Keyword Stuffing)
 • تکنیک کلوکینگ (Cloaking)

و……

 

سئو کلاه خاکستری (Gray Hat Seo)

سئو کلاه خاکستری

این نوع استراتژی از سئو، تلفیقی از سئو کلاه سفید و کلاه سئو سیاه می باشد. اکثر سئوکاران در پروژه های سئو خود از این روش استفاده می کنند.

البته جان اندرو متخصص سئو در این  نظری متفاوت است و در این باره گفته است: “سئو کلاه خاکستری چیزی بین سئو کلاه سیاه و سفید نمی باشد. اگر شما از سئو خاکستری استفاده کنید، هنوز هم احتمال جریمه شدن شما توسط گوگل بسیار زیاد است؛ اما نسبت به سئو کلاه سیاه کم تر است.

از جمله روش هایی که در سئو کلاه خاکستری به کار می توان گرفت، موارد زیر می باشد:

 • خرید دامین های منقضی شده مرتبط به حیطه کاری خود
 • گذاشتن نظر در صفحات وب سایت خودتان و لینک سازی به صفحات مختلف وب سایت
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی و لینک سازی به وب سایت خود

و….

 

اهمیت بازاریابی محتوا در سئو

سئو چیست؟در گذشته در دنیای سئو، بازاریابی محتوا اصلا اهمیت خاصی نداشت و شما با استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه به راحتی می توانستید موتور جست و جوی گوگل را فریب دهید.

اما امروزه داستان فرق می کند و با پیشرفت الگوریتم های گوگل، ما به نوعی حتما باید به نیاز کاربران فکر کنیم.

بازاریابی محتوا در راستای نیاز کاربر صورت می گیرد و سعی می کند بهترین جواب را برای کاربر خود که قصد تبدیل آن به مشتری را دارد، آماده کند. 

بازاریابی محتوا علاوه بر آنکه که بر سئو و ترافیک ارگانیک وب سایت شما تاثیرگذار است، در مرحله رفتار قیف بازاریابی نیز تاثیرگذار است و باعث می شود شخص با وب سایت شما تعامل بهتری برقرار کند. هم چنین بر نرخ پرش (Bounce Rate)  و میانگین مدت حضور کاربر در صفحه (Duration Time)  نیز که  از معیارهای الگوریتم رنک برین (Rank Brain) برای جایگاه بندی وب سایت ها است، نیز تاثیر گذار است.

 

مهم ترین منابع آموزش سئو

SEO چیست؟قبل از هر چیزی شما باید بدانید که سئو مخصوصا در بخش سئو خارجی، علمی تجربی است و با ترکیب آزمون و خطا و تجربه به دست می آید.

اگر زبان انگلیسی مناسبی دارید، می توانید از مقالات بلاگ هاب اسپات (Hubspot) و از همه مهم تر لیندا (Lynda) استفاده کنید. 

اگر نیز علاقه ای به مطالعه مقاله به زبان انگلیسی ندارید، می توانید از مقالات وب سایت ما که در دسته بندی های مختلف برای شما آماده شده است استفاده کنید. کافی است که وارد بلاگ سایت شوید و یا بر روی لینک آموزش سئو در منوی وب سایت کلیک کنید. 

مطالب بسیار مفیدی در انتظار شماست..

 

خب می توانم به عرض شما برسانم که شما به طور کلی بر تمامی عوامل موثر بر بهینه سازی سایت آگاهی کامل دارید. حال وقت این است که درباره هر کدام از مطالب گفته شده در این مقاله اطلاعات کافی کسب کنید.

امیدوارم که از مقاله سئو چیست؟ دسته بندی های سئو در سال 2020 راضی بوده باشید. در صورتی که هر گونه سوال و ابهامی درباره سئو و اینکه سئو چیست، در ذهنتان وجود دارد، از طریق بخش نظرات از تیم ما سئو سامان بپرسید. 

 • لینکسازی چند مرحله ای tiered link building

  ارزش بک لینک های مختلف یکسان نیست. بعضی از آنها قدرت تکان دهنده ای دارند، در حالیکه برخی دیگر فقط یک لینک ثبت شده توسط کاربر هستند. استراتژی لینک سازی چند مرحله ای (Tiered link building) به ما می گوید که ارزش لینک ها لزوما نباید به این صورت باشد. در این مقاله به لینک سازی لایه بندی شده (چند لایه ای) می پردازیم. آیا لازم است شما برای افزایش قدرت لینک های خارجی خود از این تاکتیک استفاده کنید؟ با ما همراه باشید. نیاز به یک پیشرفت سریع در رتبه ی وب سایت خود دارید؟ سفارش سئو خود را ثبت کنید. Tiered link building چیست؟ به زبان ساده tiered link building پروسه ی ساخت بک لینک برای بک لینک های قبلی است. هدف اصلی این کار افزایش میزان link juice است که در نهایت به سایت هدف شما می رسد. فرض کنید شما سایتی دارید که می خواهید رتبه بالایی در موتور جستجو داشته باشد. در این روش شما بکلینک های لایه یک دارید که به سایت اصلی شما اشاره می کند؛ سپس تعدادی لینک در لایه دوم قرار میدهید که به لینک های بالایی ختم می شوند؛ در آخر تعداد بیشتری بک لینک در لایه سوم قرار می گذارید و به هر کدام از لینک های لایه دوم شما اشاره می کنند؛ در سئو خارجی این روش را لینک سازی چند مرحله ای می نامند. فواید لینکسازی چند مرحله ای (چند لایه ای) کدامند؟ ممکن است به نظر شما منطقی تر باشد که تمامی لینک های خارجی مستقیما به سایت اصلی ختم شوند! ولی این لینک سازی چند ردیفه و نسبتا پیچیده مزایای ویژه ای دارد که باید بدانید: افزایش میزان Link juice منتقل شده کسب بک لینک های با کیفیت معمولا برای شما گران و زمانبر تمام می شود. مثلا برای یک رپورتاژ آگهی در یک سایت مرتبط با کسب و کار شما که اعتبار سئویی بالایی داشته باشد، باید مبلغی بین 1 تا 3 میلیون تومان هزینه کنید. در بسیاری موارد فرصت دومی برای ویرایش محتوای آن هم به شما داده نمی شود. نوشتن محتوای رپورتاژ تخصصی هم هزینه و زمان جداگانه ای از شما می گیرد؛ در نتیجه تعداد بک لینک های با کیفیتی که شما می توانید داشته باشید، معمولا یک سقف کمی خواهد داشت. یک روش برای حل این مشکل ساخت بک لینک هایی با کیفیت کمتر است که به بک لینک های قدرتمند شما پیوند می دهند. این لینک های لایه دومی وقت و هزینه ی کمتری از شما می گیرند ولی می توانند کمک شایانی به افزایش تاثیر لینک های موجود در لایه اول داشته باشند. خطر کمتر اشتباهات و داشتن فضا برای آزمون و خطا حس می کنید که تعدادی از بک لینک های ضعیف لایه دوم یا سوم به سایت شما ضربه می زنند؟ یک مرحله بالاتر رفته و لینک لایه بالایی آنها که مستقیما به سایت ختم می شود را حذف کنید. با این روش دیگر لازم نیست شما برای مدیریت خطرات لینک های اسپم و … درگیر حذف اثر تعداد زیادی بکلینک و انجام Disavow طولانی شوید.  تاثیر بک لینک های ردیف دوم و سوم به اندازه ی لایه اول نیست. در عین حال آنها مستقیما به وب سایت شما وارد نمی شوند؛ این یعنی اگر شما بخشی از قوانین گوگل را هم نادیده بگیرید، وب سایت شما در این امر دخیل نخواهد بود. البته بهتر است بگوییم فورا دخیل نخواهد شد و این امر مدتی طول می کشد. شما می توانید از کمتر بودن ریسک در لایه های پایینی استفاده کنید. ابزارهای مختلف ساخت بک لینک، کامنت ها و هر روشی که قبل از این در ذهن داشتید ولی از بیم آسیب رسیدن به سایت، استفاده نکرده بودید را اینجا امتحان کنید.  پنهان کردن پروسه ی Self-promotion به جز این در همه ی جوامع آنلاین تبلیغات شخصی یا Self-promotion امری ناپسند به حساب می آید. در پست های مهمان، رپورتاژ و … شما همیشه یک محدودیت تعداد لینک دارید. پس به جای لینک دادن به سایت اصلی چرا به یکی از لینک های لایه اولی خودتان لینک نمی دهید؟ با این روش شما link juice را به مسیر مورد نظرتان هدایت کرده اید.  باورپذیر کردن پروفایلِ بکلینک های سایت حتما می دانید که طبیعی بودن لینک های خارجی از همه چیز برای گوگل مهم تر است؛ پس چالش شما طبیعی جلوه دادن آنهاست. شما باید ترکیبی از لینک های فالو، نوفالو، با کیفیت، کم کیفیت از مراجع مختلفی مثل بلاگ ها، انجمن ها، شبکه های اجتماعی و … داشته باشید. گوگل به طور پیوسته در تشخیص و شناسایی لینک های مصنوعی پیشرفت میکند؛ لذا پروفایل های لینک دهنده شما باید بیشتر و پیچیده تر شوند.   هر آموزشی بهتر است از مسیر درست و با رعایت پیش نیازها آغاز شود: آموزش سئو مبتدی مضرات و خطرات لینکسازی چند مرحله ای (چند لایه) چیست؟ در تقسیم بندی سفید، سیاه و خاکستری سئو، tiered link building در دسته سئو کلاه خاکستری و بعضا کلاه سیاه قرار می گیرد؛ در نتیجه قطعا ریسک و خطرات جدی دارد: 1.هزینه کردن از فرصت ها مقدار پول و زمان لازم برای اجرای این پیوندهای لایه بندی شده روی سایت شما کم نخواهد بود. همچنین تاثیر بکلینک های لایه (مرحله) دوم و سوم روی رتبه ی سایت شما بسیار جزئی است. پس اگر شخصی بگوید با لینکسازی چند لایه ای شما به درستی از منابع خود استفاده نکرده اید، تا حدودی زیادی حق دارد. فهرست طولانی از تاکتیک های سئو وجود دارد که بهتر است شما قبل از اینکه وقت خود را برای لینکسازی چند مرحله ای تلف کنید، آنها را امتحان کرده باشید. رتبه ی الکسای سایت شما پایین تر از رقبا است؟ می خواهید در این معیار جهانی رخی نشان دهید؟ کاهش رتبه الکسا  2.خطر پنالتی شدن وب سایت ساخت پروفایلی قابل باور از بک لینک ها چیزی بیشتر از دانش نیاز دارد. با استفاده از tiered link building شما باید برای درگیر شدن با الگوریتم های گوگل آماده باشید. به خصوص قوانینی که در مورد طرح های لینکسازی، محتوای تولید شده به صورت اتوماتیک (توسط ربات) و محتوای دزدیده شده وجود دارند. جریمه ای که ممکن است گریبانگیر شما

 • خرید رپورتاژ آگهی

  در این مطلب اطلاعات کاملی راجع به رپورتاژ آگهی که نوعی خرید بک لینک حساب می گردد، در اختیارتان قرار خواهیم داد. اما در صورتی که شما کمی با علم سئو آشنایی داشته باشید سوالی برای تان پیش خواهد آمد که خرید رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر روی سئو سایت می گذارد و چه مزایایی برای کسب و کارمان دارد؟ امیدواریم تیم تخصصی سئو سامان را تا انتهای این مطلب همراهی نمایید. قبل از این که به بررسی موضوعی بپردازیم باید بدانیم رپورتاژ آگهی چه چیزی می باشد؟ رپورتاژ آگهی چیست؟ عده ای از صاحبان کسب و کار برای برند سازی و عده ایی دیگر برای ورود ترافیک به وب سایت و برخی از افراد معمولا برای بهود مسائل سئوی وب سایت شان اقدام به خرید رپورتاژ می نمایند. صاحبان کسب و کار معمولا باتوجه به فعالیت هایی که دارند، مطلبی را آماده می کنند. این افراد مطلب شان را طوری طراحی می کنند که چکیده ایی از مهارت های خودشان در این موضوع گنجاده شده باشد. اما موردی که برای ما بسیار اهمیت دارد این است خرید رپورتاژ آگهی چه مزایایی برای کسب و کار سئو دارد؟ هدف از خرید رپورتاژ آگهی چیست؟ شما با معرفی برندتان باعث افزایش جذب ترافیک می شوید. این به این معنی است که سایت شما به مرور زمان ،بیشتر به کاربران اینترنتی نشان داده خواهد شد. پس از مدتی جذب ترافیک سبب توسعه ی کسب و کارتان می شود. بعضی از مالکان وب سایت های اینترنتی برای جذب مشتری و فروش محصولات شان این کار را انجام می دهند و برخی دیگر از مدیران سایت ها، برای ارائه ی بیشتر خدمات شان اقدام به خرید رپورتاژ آگهی می نمایند. رپورتاژ آگهی را از کجا بخریم؟‌ معمولا وب سایت هایی که به صورت روزانه ترافیک بالایی از کاربران دریافت می نمایند و مداما این وب سایت ها درحال تولید محتوا هستند، از ترافیک بالای شان استفاده می کنند و به فروش رپورتاژ اگهی می پردازند. این نکته را باید خوب بدانید در صورتی شما با انجام این کار موفق خواهید شد که سایت هایی را برای خرید انتخاب نمایید که با نوع فعالیت تان هم خوانی بیشتری داشته باشد. نکته: عده ای از مدیران بعد از تاسیس وب سایت شان و برای بهبود جایگاه کلمات کلیدی شان دست به خرید رپورتاژ آگهی می زنند. توجه داشته باشید درست است این کار مزایایی را به همراه دارد اما در صورتی که به نکات فنی این موضوع دقت نکنید ممکن است برای وب سایت تان اصطلاحا (سم) باشد و گوگل جایگاه شما را در صفحات جست و جوی خود حذف نماید. (این عمل توسط الگوریتم پنگوئن که یکی از مهم ترین الگوریتم های گوگل است، صورت می گیرد.) برای خرید رپورتاژ آگهی به چه نکاتی توجه کنیم؟ در صورتی که می خواهید انجام این کار برای وب سایت تان سم نباشد پیشنهاد می کنیم ادامه ی مطلب را با دقت بخوانید. معمولا خرید رپورتاژ آگهی به گونه ای می باشد که محتوای شما برای همیشه بر روی صفحه ای از سایت های دیگران قرار خواهد گرفت. در اکثر اوقات فروش رپورتاژ آگهی با هدف سئو خارجی به این صورت انجام می گیرد که شما برای همیشه مبلغی را پرداخت می کنید و محتوای تان برای همیشه در صفحه ی سایت خارجی قرار خواهد گرفت. خرید رپورتاژ آگهی را از سایت های مرتبط مسلما شما زمانی نتیجه بهتری می گیرید که در سایت های مرتبط با توجه به نوع فعالیت تان اقدام به خرید رپورتاژ آگهی کرده باشید. در واقع با انجام این کار حجم بسیار زیادی از کاربران که به حوزه و فعالیت شما علاقه دارند به وب سایت تان وارد می شود.همین امر باعث بهبود توسعه ی کسب و کارتان می گردد. توجه داشته باشید که مورد دیگری نیز که برای ما اهیمت دارد این است که شما باید نکات دیگری را رعایت نمایید. بررسی سایت آگهی دهنده بسیار مهم است. اقدامی دیگر که شما باید انجام دهید این است که باید domain authority و page authority و spam score سایت آگهی دهنده را مورد بررسی قرار دهید. برای بررسی این نکات می توانید از ابزار moz bar استفاده نمایید. (آموزش رایگان ابزار moz در وب سایت موجود است.) اعتبار دامنه و اعتبار صفحه و درصد اسپم بودن سایتی که به شما لینک خواهد داد بسیار مهم می باشد. بارها مشاهده شده است که وب سایت های آگهی دهنده در کنار اعتبار دامنه پایین،اسپم بالایی داشته است همین امر باعث می شود برای سایت شما خرید رپورتاژ آگهی از این دسته از سایت ها سم به نظر بیاید و نمره ی منفی برای جایگاه کلمات کلیدی تان از سوی گوگل محسوب شود. تعداد کلمات رپورتاژ آگهی چه مقدار خوب است؟ معمولا از سوی گوگل محتواهایی مورد ارزش می باشد که از 300 کلمه بیشتر باشند،اما شما باید به این نکته توجه نمایید که این محتوا قرار است حجم ترافیک بالایی را برای خود در بر گیرد. به همین خاطر پیشنهاد می دهیم مطلبی را آماده نمایید که مخاطب را به وجد بیاورد، به گونه ایی که مخاطب را ناخودآگاه به وب سایت شما برساند. تعداد کلمات رپورتاژ آگهی معمولا بین 700 الی 1500 کلمه نوشته می شود. توجه داشته باشید مطلبی را برای خرید رپورتاژ آماده نمایید که برای مخاطب خسته کننده نباشد و از اضافه گویی برای نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی پرهیز نمایید. در رپورتاژ آگهی از چه عکس هایی استفاده نماییم؟ از کپی بودن عکس های تان جدا خودداری نمایید. سعی کنید عکس تان را مخاطب پسند انتخاب کرده باشید. تصویر رپورتاژ آگهی باید طوری باشد که تمام خدمات ارائه دهنده ی شما به نمایش در بیاید. در صورتی که قصد تان برند سازی باشد با انتخاب تصوایری که ذکر کردیم ممکن است شما بازخورد بیشتری بگیرید. رپورتاژ آگهی برای صفحه اصلی یا هوم پیج ضرر دارد؟ معمولا رپورتاژ برای صفحات داخلی سایت انجام می گیرد و انتخاب برای هوم پیج و صفحه اصلی سایت پیشنهاد نمی گردد. معمولا صفحات هوم پیج و صفحه اصلی سایت برای کلمات کلیدی هدف گذاری می شوند که رقابت در آن کلمه سخت تر به نظر بیاید، اما در صورتی که در حوزه ی فعالیت شما رقابت

 • لینک پولی

  بدون شک راحت ترین و سریع ترین راه جذب لینک خارجی، خرید بک لینک است. در دنیایی که همه به دنبال آسان ترین راه هستند، نمی توان توقع داشت کسب و کارهای مختلف به این سمت نروند؛ پس اگر رسیدن به رتبه های بالا در نتایج جستجو به همین سادگی باشد و قیمت این لینک های خارجی به سرعت با درآمد حاصله جبران شود، چه چیزی می تواند بیزینس ها را از این کار بازدارد؟  گوگل رسما اعلام کرده که خرید بک لینک برای بهبود جایگاه سایت، خلاف دستورالعمل های آنهاست. یکی از الگوریتم های گوگل یعنی الگوریتم پنگوئن دشمن شماره یک لینک های پولی است. وظایف این الگوریتم تا سطح تشخیص هم بالا رفته است. به این معنی که از روی رفتارهای غیرطبیعی، قادر است بک لینک خریداری شده را تشخیص دهد. گوگل لینک را به سان رای می بیند. اگر ثابت شود که در یک انتخابات یک کاندیدا رای مشارکت کنندگان را خریده است، چه اتفاقی می افتد؟ هر وب سایتی که در این خرید و فروش شرکت دست داشته باشد، توسط گوگل جریمه خواهد شد.  قبل از خواندن این مقاله بهتر است دیدگاه خود را نسبت به سئو وسعت ببخشید. جریمه خرید بک لینک چقدر است؟ قرار نیست شما مبلغی هم به گوگل به عنوان قاضی پرداخت کنید و پرونده مختومه شود. پنالتی گوگل برخی اوقات می تواند بسیار شدید باشد. جریمه خرید بک لینک برای برخی وب سایت ها، از دست دادن جایگاه تمام کلمات کلیدی به مدت 6 ماه یا بیشتر بوده است. این می تواند برای بیزینسی که بیشتر ترافیک خود را مدیون گوگل است به معنای پایان راه باشد. بدتر اینکه بخشی از این تنبیهات برای همیشه باقی می مانند و حتی در دراز مدت شما قادر به بازگشت به حالت اولیه نخواهید بود.  مطالب مرتبط: مزرعه لینک چیست؟ آیا هیچ کدام از وب سایت های برتر نتایج جستجو تا به حال دست به خرید بک لینک نزده اند؟ مثل بیشتر کارهای خلاف حتی بعد از پیگیری شدید پلیس هم عده ای قسر در می روند. البته فساد و تبانی در کار نیست. مشکل این است که گوگل برخی اوقات نمی تواند لینک های پولی را از لینک های عادی تفکیک کند. برای همین کم ریسک ترین خرید بک لینک مربوط به پیوندهایی است که رفتار کاملا نرمالی دارند. اگر سایت فروشنده تنها تعداد اندکی پیوند به سایت های مرتبط بفروشد و لینک را در میان متن اصلی صفحات قرار دهد (نه در سایدبار یا فوتر) شانس شناسایی آن توسط گوگل به شدت کم خواهد شد. البته این فروشنده ها غالبا از ارزش کار خود آگاهند و به قیمت پایین رضایت نخواهند داد. در ضمن برای مشاهده ی تاثیرات مثبت شما چیزی حدود ده لینک نیاز خواهید داشت. رپورتاژ آگهی معروف ترین نمونه ی لینک های غیر رایگان و کم خطر است.   خرید بک لینک را با چه روشی جایگزین کنیم؟ تا اینجای مطلب به این نتیجه رسیدیم که خرید بک لینک اشتباه است. اگر شما می خواهید یک فرآیند سئو و بهینه سازی سایت بدون ریسک داشته باشید نباید روی این لینک های پولی سرمایه گذاری کنید. برای اغلب بیزینس ها به خصوص کسب کارهای محلی و کوچک این دستاورد های موقتی به ریسکش نمی ارزد. در عوض شما می توانید سرمایه خود را صرف تولید محتوای ارزشمند کنید. بدین طریق لینک های خارجی طبیعی جذب خواهید کرد. وقتی شما چنین لینک سازی خارجی داشته باشید، دیگر با هر آپدیت الگوریتم گوگل دست و دلتان نخواهد لرزید. همچنین از نظر معیار هزینه نسبت به خرید بک لینک، سرمایه کمتری از شما کسر خواهد شد. در نتیجه سئو خارجی موفق و با ثباتی خواهید داشت. اگر به هر صورت قصد خرید لینک دارید به نکات زیر توجه کنید. اولا تحت هیچ شرایطی زیر بار هزینه برای بک لینک بی کیفیت نروید. اگر تصمیمتان برای خرید جدی است، با تیم سئو سایت خود هماهنگ باشید. آنها باید آمادگی پنالتی شدن در هر لحظه را داشته باشند. بعد از آن در نظر بگیرید که اگر استراتژی شما جواب دهد، آیا درآمدی که در کوتاه مدت خواهید داشت کفاف عواقب جریمه ی گوگل را می دهد؟ اگر باز هم پاسخ مثبت است، به نکات زیر توجه کامل داشته باشید: از خرید پکیج بک لینک خودداری کنید (دانه ای بخرید) مستقیما با صاحب سایت مدنظر وارد مذاکره شوید یا اگر واسطه ای هست، از سایت هایی که به طور علنی بک لینک می فروشند، خرید نکنید. از سایت های با موضوع و محتوای مرتبط لینک بگیرید. بک لینک های درون متن (رپورتاژ آگهی) را به سایدبار و … ترجیح دهید. بهتر است لینک شما روی صفحات خاصی قرار گیرد و در همه ی صفحات سایت پذیرنده وجود نداشته باشد. درصد لینک های خریداری شده ی شما حداکثر 10% کل بک لینک هایتان باشد.  نتیجه گیری روش هایی که گوگل برای شناسایی خرید بک لینک استفاده می کند، هر روز بیشتر می شوند. در کنار آن سیاست های تشویقی برای معرفی بک لینک های فروخته شده (paid links) باعث می شود که بسیاری به خصوص کسانی که خودشان قربانی شده اند، برای معرفی این سایت ها اقدام کنند. پس بهتر است شما ریسک خرید بک لینک را نپذیرید و در صورت نیاز به تعداد خیلی محدودی لینک به شدت با کیفیت قناعت کنید. سئو سامان آماده است تا مشاور سئو سایت شما باشد. نظرات، تجربیات و سوالات خود در ارتباط با خرید backlink را در این صفحه با ما در میان بگذارید.  

 • مزرعه لینک چیست؟

  در صورتی که شما تا حدودی با علم سئو آشناییت داشته باشید،می دانید که گوگل برای افزایش رتبه و جایگاه کلمات کلیدی شما 200 نوع فاکتور را در نظر می گیرد. یکی از این 200 فاکتور ها بک لینک ها می باشند.با تیم تخصصی سئو سامان همراه باشید تا اطلاعات کاملی راجع به مزرعه لینک در اختیارتان قرار دهیم. بک لینک ها در واقع معرفی کننده وب سایت شما در سایت هایی غیر از سایت خودتان می باشد.برای این که بک لینک های وب سایت شما کارآمد و مفید قرار بگیرد،شما می بایست استراتژی مربوط به لینک سازی خارجی را فرا گیرید. در این مطلب با توجه به عدم وجود وقت کافی تنها به مزرعه لینک می پردازیم.شما با مراجعه کردن به قسمت استراتژی لینک سازی می توانید این راهکارها را یاد بگیرید،تا جایگاه کلمات کلیدی وب سایت تان افزایش یابد. در صورتی که بخواهیم این مطلب را برای شما به طور دقیق توضیح دهیم؛ می توانیم بگوییم که وب سایت شما در واقع مانند اتوموبیل هایی است که توانایی چندانی برای راه رفتن در قسمت سربالایی را ندارد،به همین منظور شما در این نوع مواقع از بنزین های سوپر برای افزایش عملکرد اتوموبیل تان استفاده می کنید. بنزین های سوپر در واقع همان بک لینک ها می باشند که شما برای وب سایت تان از سایت های دیگر دریافت می کنید. عملکرد مزرعه لینک به چه شکل می باشد؟ در روز های نخست علم سئو و با توجه به این که ربات های گوگل هر یک از آن ها تا این حد که امروزه وجود دارند،از قدرت و سرعت کافی برخوردار نبودند. عده ایی از مدیران وب سایت ها برای افزایش رتبه و جایگاه کلمات کلیدی شان از مزرعه لینک که مرتبط به سئو خارجی است، استفاده می کردند. اما سوالی که احتمالا در ذهن شما وجود دارد این است که نحوه ی انجام این مزرعه به چه شکل می باشد؟ شاید اصطلاح خرید بک لینک به گوش شما خورده باشد،در واقع خرید بک لینک امری خطر ناک می باشد. توجه داشته باشید درصورتی که گوگل از این کار شما مطلع شود ممکن است وب سایت شما را از SERP به طور کلی حذف نماید.پس این امر کمی برای آن دسته از مدیران وب سایت هایی که خرید بک لینک را انجام می دهند خطرناک می باشد. کارکرد مزرعه لینک در واقع همانند خرید بک لینک می باشد که این کار برای وب سایت ها در حال حاضر و در آینده پیشنهاد نمی شود. عملکرد Link farm به گونه ایی بود که وب سایت شما در بازه ی زمانی مشخص و در تعداد بالا از سایت های مختلفی لینک می گرفت. در روزهای ابتدایی سئو این دسته از وب سایت ها که این کار را انجام می دادند، رتبه و جایگاه خوبی می گرفتند اما با قوی تر شدن ربات های کراول کننده ی گوگل هر یک از این وب سایت ها که مزرعه لینک سازی را انجام داده بودند،با مرور زمان رتبه و جایگاه شان دچار افت و در نهایت از رتبه های برتر سقوط کرد. نحوه شناسایی مزرعه لینک توسط ربات های گوگل تا به این جای متن احتمالا با مزارع لینک سازی یا Link farm آشنا شدید. در ادامه به بررسی نحوه ی شناسایی این مزارع خواهیم پرداخت.در واقع ربات های کراول کننده با وب سایت هایی که از تکنیک های سئو کلاه سیاه استفاده می کنند،مبارزه می کنند. به عبارت دیگر امروزه شاهد هستید که سایت هایی اصولا در لینک های اول قرار می گیرند ، که از تکنیک های سئو کلاه سفید یا خاکستری بهره می برند. در این اواخر گوگل اعلام کرد اصولا وب سایت هایی را در لینک های اول و لینک های مهم نمایش داده می شوند که بهترین نوع کیفیت محتوا و اثر بخشی مداوم را برای جست و جوی کاربران داشته باشند. این عبارت به این معنا می باشد که از نظر گوگل وب سایت هایی مهم می باشند که بتوانند به درستی نیازهای کاربران را برطرف کنند ، بدون این که حیله ایی در کارشان وجود داشته باشد. از نظر گوگل هر سایتی که به سایت غیر مرتبط خود لینک بدهد و هم لینک دریافت کند،این کار کاملا اسپم می باشد، همین امر باعث پنالتی شدن وب سایت می شود. برای رفع اثر بخشی مزرعه لینک چکار کنیم؟ پرسش هایی را که تقریبا تمام مدیران وب سایت ها از تیم تخصصی سئو سامان دارند این است که برای مقابله با ایجاد مزرعه لینک توسط رقبا چه کار باید کنیم؟ در پاسخ می توانیم بگوییم که همان طور که تا به این جای متن گفته شد ، مزرعه لینک در واقع تعداد لینک هایی می باشد که در بازه ایی از زمان مشخص و تعداد بالایی برای دامنه ی شما قرار می گیرد. موردی که اخیرا با آن روبرو شدیم در مواقعی نیز پیش می آید که رقبای شما نمی توانند با شما مقابله کنند. به همین خاطر از این نوع ابزار ها برای بالارفتن از وب سایت شما کمک می گیرند ، که همین امر کمی باعث شرم آوری می باشد. اما شما نگران نباشید برای این که با این افراد به درستی مقابله کنید پیشنهاد می دهیم از اکانت های PRO سایت های AHREFS و MOZ استفاده نمایید. البته در صورتی که بخواهید دقیق تر و سریع تر لینک های دریافتی خودتان را مشاهده نمایید،باید اکانت AHREF را خریداری نمایید. بعد از خریداری اکانت PRO می توانید آخرین لینک های خود را در قسمت های مربوطه مشاهده نمایید. در صورتی که این لینک ها برای شما مخرب به نظر می آمد،شما می توانید با استفاده از روش هایی این لینک ها را از نظر گوگل نادیده بگیرید. یکی از روش های نادیده گرفتن مزرعه لینک توسط گوگل Disavow می باشد،که شما با استفاده از این روش می توانید لینک هایی را که برای سایت شما خطرناک به نظر می آیند را نادیده بگیرید. در این مطلب اطلاعات کاملی راجع به مزرعه لینک یا Link farm در اختیار تان قرار دادیم امیدواریم این مطلب به اندازه کافی برای شما آموزنده و مفید واقع شده باشد. برای انجام خدمات مشاوره سئو می توانید با کارشناسان سئو سامان تماس

 • بهترین افزونه های جایگزین Yoast

  امروزه در سیستم های وردپرس افزونه های بسیاری برای سئو سایت وردپرس عرضه شده است. یکی از بهترین ابزارهای سئو، Yoast نام دارد. این افزونه به راحتی نیازهای کاربر را در زمینه های مختلف برطرف می کند. افزونه Yoast seo موفق به دریافت نمره عالی 4.8 از 5 شده است. این افزونه در دو نسخه پرمیوم و رایگان عرضه شده است. به منظور دسترسی به تمام امکانات این افزونه باید نسخه پرمیوم آن را خریداری کنید. اما در مخزن وردپرس، افزونه های دیگری یافت شده و امکان استفاده از آن ها وجود دارد. در این مقاله بهترین جایگزین های افزونه Yoast seo را بررسی خواهیم کرد. اگر درباره سئو اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله تعریف سئو در سال 2020 می باشد. چرا باید به دنبال جایگزینی برای Yoast seo بود؟ این افزونه در جایگاه خود بسیار عالی بوده و امکانات متنوعی را در اختیار کاربر قرار می دهد. از طرفی هیچ افزونه ای کامل نبوده و افزونه های جایگزین موجب بهترشدن سایت می شوند. افزونه Yoast seo به دلیل ویژگی های خود طرفداران بسیاری دارد. در حالی که امکانات زیاد این افزونه برای کاربران تازه کار چندان مناسب به نظر نمی رسد. بنابراین، در صورت اهمیت به سئو سایت خود و تمایل به استفاده از افزونه های ساده تر باید به دنبال جایگزینی برای yoast seo باشید. هریک از این افزونه های انواع مختلفی داشته و در ادامه به شرح و بررسی آن ها می پردازیم. جایگزین های افزونه Yoast seo این ابزار کاربردی جایگزین های فراوانی را ارائه داده است. هریک از آن ها از ویژگی هایی برخوردار بوده و امکاناتی را در اختیار کاربر قرار می دهند. در صورت سختی کار با افزونه yoast seo قادر به نصب و استفاده از آن ها خواهید بود. افزونه رنک مث (Rank Math) در صورت جستجو برای بهترین افزونه های yoast، رنک مث جایگزین مناسبی خواهد بود. این افزونه رایگان بوده و بیش از 400هزار بار دانلود و نصب شده است. این افزونه نمره قابل توجه 4.9 از 5 را دریافت کرده و با یکبار استفاده با امکانات آن آشنا خواهید شد. Yoast اجازه بهینه سازی پست را بر اساس تنها یک کلمه کلیدی می دهد. در حالی که در رنک مث قادر به استفاده از کلمه کلیدی تا سقف 5 عدد خواهید بود. استفاده 5 بار از کلمه کلیدی بسیار مفید بوده و به بهینه سازی سایت از دید سئو داخلی کمک می کند. افزونه سئو پرسور (SeoPressor) از دیگر جایگزین های جذاب و کاربردی به جای yoast، سئو پرسور نام دارد. در حال حاضر این افزونه به بیش از 25 میلیون وب سایت وردپرسی خدمات ارائه می دهد. داده ها و خدمات ارائه شده توسط این افزونه کامل بوده و کاربر را از نصب افزونه های دیگر بی نیاز می کند. از جمله معایب این افزونه، رایگان نبودن آن است. به منظور استفاده از امکانات افزونه سئو پرسور باید ماهی 9.9 دلار پرداخت شود. با وجود افزونه های رایگان دیگر سئو پرسور چندان به صرفه به نظر نمی رسد. اما در صورت مهم نبودن هزینه این افزونه گزینه جذابی برای شما خواهد بود. افزونه All in one seo pack نخستین نسخه از این افزونه در سال 2007 منتشر شده و نشان دهنده سابقه طولانی آن است. از طرفی این افزونه بیش از 2 میلیون بار نصب شده و امتیاز 4.5 از 5 را کسب کرده است. این افزونه امکانات متنوعی را در اختیار کاربر قرار می دهد. راه اندازی اتوماتیک نقشه سایت، بهبود عملکرد وبسایت، اعلام نکات مثبت و منفی و ارائه پیشنهاداتی به منظور تقویت محتوا از جمله امکانات آن است. به علاوه، تمام تنظیمات مربوط به سئو را در یک صفحه در اختیار داشته و به نوعی برتری آن نسبت به سایر افزونه ها محسوب می شود. افزونه سئوپرس Seo Press در صورت تمایل به استفاده از افزونه ساده ولی کامل و انجام امور سئو، سئوپرس گزینه مناسبی به نظر می رسد. این افزونه در حال حاضر بیش از 100هزار بار نصب شده و نمره عالی 4.9 را کسب کرده است. امکانات ارائه شده توسط این افزونه شامل موارد مختلفی می شود. اتصال به گوگل آنالیتیکس تشکیل سایت مپ یا همان نقشه سایت پیش نمایش صفحات در توییتر و فیس بوک انجام تمام ریدایرکت های موجود بنابراین با استفاده از افزونه سئوپرس از امکانات فوق بهره مند خواهید شد. این افزونه در دو نسخه پولی و رایگان موجود است. پشتیبانی از زبان فارسی از دیگر مزایای آن بوده و برای کاربر دشواری به همراه نخواهد داشت. افزونه The seo framework از دیگر ابزار بهترین جایگزین های افزونه  The seo framework ،Yoast seo نام دارد. این افزونه از لحاظ محبوبیت قابل مقایسه با سایر افزونه ها نیست. اما امکانات ارائه شده توسط این افزونه فوق العاده بوده و بالا است. لیست امکانات ارائه شده توسط این افزونه پاسخگوی نیاز افراد مبتدی یا حرفه ای خواهد بود. نکته مهم در این افزونه، استفاده رایگان از اغلب امکانات آن بوده و نیاز به پرداخت هزینه نخواهید داشت. در صورت استفاده از افزونه The seo framework نیازی به افزونه دیگر نخواهید داشت. از جمله برجسته ترین امکانات این افزونه به شرح زیر است. جلوگیری از ایندکس صفحات 404 تشکیل اتوماتیک “تگ کنونیکال” ایجاد نقشه سایت امکان اتصال سایت به سرچ کنسول گوگل و … با استفاده از این افزونه سایت شما رتبه بهتری در نتایج جستجو کسب خواهد کرد. برای مثال با نصب این افزونه، قادر به نگارش عنوان و متادیسکریپشن اختصاصی برای هر صفحه خواهید بود. از طرفی درصورت عدم رعایت نکاتی برای محتوا، به شما هشدار خواهد داد. ویژگی های منحصر به فرد The seo framework از جمله ویژگی های منحصر به فرد این افزونه قابلیت ارتقاء آن است. کاربر با نصب پلاگین دیگری به نام Extension Manager قادر به پیاده سازی قابلیت های بیشتری در افزونه اصلی خواهد بود. این ویژگی به تمرکز بر روی یک کلمه کلیدی و ثبت اطلاعات کسب و کار و محل زندگی کمک می کند. این افزونه تاکید زیادی بر سادگی دارد. از همین جهت گزینه ای مناسب برای افرادی با تجربه کمتر در سئو محسوب می شود. در حال حاضر این افزونه امتحان خود را پس داده

 • لینک سازی داخلی

  با توجه به گسترش روزافزون تولید محتوا در هر سایت، نگارش مقاله نیازمند رعایت نکاتی است. این نکات شامل موارد مختلفی شده و استفاده از لینک داخلی که قسمتی از سئو داخلی است، در هر مقاله الزامی است. در واقع، تعداد مشخصی برای لینک های داخلی در مقاله وجود ندارد. اما معیار مهم تر جلب رضایت کاربر است. تصور برخی از متخصصین سئو از لینک سازی به معنای بک لینک از سایت های دیگر است. در حالیکه لینک سازی داخلی، بهترین و تاثیرگذارترین راه به منظور افزایش اثربخشی به محتوا محسوب می شود. در این مطلب تعداد لینک های داخلی قابل استفاده در هر مقاله را شرح خواهیم داد. پیشنهاد می کنم در صورتی که اطلاعات کافی درباره سئو ندارید، ابتدا مقاله سئو چیست را مطالعه کنید. لینک سازی داخلی چگونه به سئو سایت کمک می کند؟ پیش از پرداختن به بحث تعداد لینک های داخلی مورد استفاده در مقاله، ابتدا به اهمیت آن ها می پردازیم. لینک سازی داخلی مانند تمام نکات دیگر، به بهینه سازی و سئو سایت کمک می کند. به همین دلیل اهمیت آن را نباید نادیده گرفت. افزایش رضایت کاربر اولین و مهم ترین هدف، جلب رضایت کاربر و بهبود تجربه پس از حضور در سایت است. الگوریتم های گوگل مانند الگوریتم رنک برین تلاش خود را در میزان رضایت کاربر می کنند. هنگام انتشار مقاله جدید در سایت، این الگوریتم ها به متن وارد شده و به بررسی محتوای آن می پردازند. در صورت عدم وجود لینک در صفحه، گویی کاربر وارد به کوچه بن بست می شود. زیرا پس از مطالعه مقاله به جز بستن صفحه و بازگشت به نتایج جستجو راه دیگری ندارد. بنابراین در گام نخست، در ایندکس صفحه لینک های داخلی به بهبود کیفیت محتوا و تجربه کاربری از دید گوگل کمک می کند. کمک به حفظ تازگی محتوا تازگی محتوا از دیگر نکات مهم برای گوگل است. از دید گوگل محتوای مفید برای کاربران در مدت زمان مشخص مهم است. از جمله معیارهای مهم در گوگل به منظور سنجش تازگی، زمان بندی و تعداد لینک های ورودی به صفحه هستند. با انتشار مقاله ای جدید و ایجاد ارتباط منطقی با مقاله و صفحات پیشین به حفظ تازگی و کیفیت آن کمک می کنیم. به منظور کسب آگاهی بیشتر مطالعه الگوریتم های متنوع در گوگل را فراموش نکنید. پیشنهاد: الگوریتم Freshness چیست؟ ایجاد ارتباط معنایی میان صفحات هر لینک مانند دربی بوده که موجب ارتباط میان دو صفحه می شود. بنابراین، لینک سازی میان دو سایت نامربوط به یکدیگر از لحاظ موضوعی و معنایی کار درستی نیست. ربات های گوگل از این درب ها به منظور درک مفهوم صفحات و ساختار سایت استفاده می کنند. در نتیجه، با تشکیل مسیرهای غیر کاربردی علاوه بر اذیت کاربران ربات های گوگل را نیز سردرگم خواهیم کرد. با پی بردن به اهمیت لینک سازی داخلی در هر مقاله، اکنون تعداد لینک های مورد استفاده در هر متن را بیان می کنیم. در هر مقاله از چند لینک داخلی استفاده کنیم؟ تصور برخی از افراد در لینک سازی داخلی میزان مشخصی از آن است. برای مثال برخی بر این باورند که حداقل میزان لینک داخلی 2 و حداکثر آن 6 می باشد. در حالیکه این یک تصور غلط بوده و تعداد مشخصی برای لینک های داخلی وجود ندارد. در واقع معیار اصلی رضایت کاربر بوده و پیش از درج هر لینک باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. آیا کاربران به این لینک نیاز دارند؟ پیش از هر چیزی ابتدا باید خود را جای کاربر بگذاریم. لینک قرار داده شده در سایت باید به درک بهتر موضوع کمک کند. همچنین اطلاعات بیشتری را در اختیار کاربر قرار دهد. در صورت عدم کلیک کاربر بر روی لینک، استفاده از آن اهمیتی ندارد. به اهمیت و ارتباط لینک پی می برند؟ هر لینک توسط عبارتی مشخص به تصویر یا صفحه ای دیگر ارجاع داده می شود. در گذشته به منظور ترغیب کاربر، از عباراتی مانند کلیک کنید، اینجا یا بیشتر بخوانید استفاده می شد. با افزایش اهمیت انکرتکست در لینک سازی، رفتار ما نیز تغییر کرده و تمرکز خود را بر روی استفاده از کلمه کلیدی گذاشته‌ایم. در واقع این کار اشتباه نبوده اما تاثیر منفی بر پیدا کردن مسیر درست برای کاربر به دنبال خواهد داشت. پیش از درج لینک توضیحی درباره آن داده تا کاربر مجبور به کلیک بر روی لینک شود. بنابراین لینک سازی را بر روی کلمه کلیدی هدف انجام دهید. عدم پشیمانی از کلیک بر روی لینک رفتار کاربر پس از ورود به صفحه جدید، از دیگر چالش های مورد بحث است. در صورت خروج کاربر بلافاصله پس از ورود به سایت یا مشاهده محتوای کم ارزش، از درج لینک خودداری کنید. خروج کاربر از صفحه به معنای ناکارآمد بودن صفحه نیست؛ بلکه محتوای ارائه شده در صفحه با انتظار وی متفاوت بوده است. برای مثال استفاده از عباراتی مانند ارزان، تخفیف ویژه و غیره در صورت واقعی نبودن تاثیر معکوسی بر روی سایت خواهد داشت. عدم ایجاد دسترسی بیش از حد از دیگر نکات مهم، ایجاد تعادل میان تعدد و قدرت انتخاب است. در صورت استفاده بیش از اندازه از لینک، امکان تصمیم گیری و انتخاب را از کاربر خواهیم گرفت. این اتفاق هنگام خرید نیز در ما ایجاد می شود. برای مثال در صورت دو دلی میان انتخاب دو شلوار امکان خرید آن نسبت به انتخاب های بیشتر، بالاتر خواهد بود. با در نظر داشتن این نکات به میزان استفاده از لینک های داخلی در هر مقاله پی خواهید برد. آیا لینک سازی داخلی بر استراتژی سئو تاثیرگذار است؟ از جمله فاکتورهای مهم هنگام لینک سازی، استراتژی سئو سایت و شناخت کافی از ساختار درختی آن است. ابتدا صفحات درجه 1، 2 و 3 صفحه خود را مشخص کرده و با توجه به اهمیت هرکدام از آن ها از داخل مقالات به آن ها لینک بدهید. برای مثال در سایتی با موضوع خرید لوازم جانبی اولویت صفحات به این شکل باید باشد. سطح 1 صفحه اصلی یا لندینگ فروشگاه، سطح 2 دسته بندی لوازم جانبی و سطح 3 مقاله ای با عنوان چگونه باطری تلفن همراه خود را تعویض کنیم. لینک سازی داخلی توسط چه افرادی انجام می شود؟

 • پلاگین یا افزونه وردپرس چیست؟ لیست کاربردی ترین افزونه های وردپرس

  امروزه جستجو در اینترنت و راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی رونق فراوانی یافته است. در دنیای نامحدود اینترنت، کاربران بسیاری وجود داشته که اغلب آن ها با برخی سازوکارها آشنایی ندارند. پلاگین یا افزونه وردپرس یکی از آن ها بوده و استفاده از آن در پیشروی کارها موثر خواهد بود. در این قسمت از آموزش سئو وردپرس ما به معرفی افزونه ها خواهیم پرداخت. افزونه ها بدون نیاز به دانش برنامه نویسی، امکانات حرفه ای و جدید را به سایت اضافه می کند. در واقع پلاگین ها کدهای مخصوصی بوده که به عنوان مکملی برای سایت به کار می روند. این کدها موجب کامل‌تر شدن سایت های اینترنتی می شوند. در این مقاله پلاگین یا افزونه وردپرس را توضیح داده و لیست افزونه های کاربردی وردپرس را شرح خواهیم داد. پلاگین یا افزونه وردپرس چیست؟ تعریف پلاگین یا افزونه وردپرس را ابتدا با تعریفی شروع می کنیم. در تلفن همراه شما تعداد زیادی از برنامه های کاربردی وجود داشته و استفاده از آن ها موجب تسریع در انجام امور می شود. برای مثال زنگ هشدار یکی از کاربردی ترین برنامه های موجود در تلفن همراه است. پلاگین یا افزونه ها نیز مانند برنامه های کاربردی بر روی پنل وردپرس نصب می شوند. برای مثال هنگام معرفی پروژه AMP توضیح دادیم که با استفاده از افزونه می توانیم این قابلیت را در وردپرس فعال کنیم. این افزونه ها انجام بسیاری از کارها را آسان کرده و انجام کارهای حرفه ای بدون نیاز به دانش برنامه نویسی را میسر می سازد. برخی از پلاگین ها رایگان بوده و برخی دیگر با پرداخت وجه و خرید قابل استفاده خواهند بود. استفاده از پلاگین وردپرس چه مزایایی برای سایت به دنبال دارد؟ بدون شک استفاده از پلاگین یا افزونه وردپرس مزایای بسیاری برای سایت به دنبال خواهد داشت. در واقع، افزونه ها ارتش آماده به خدمت بوده که توسط برنامه نویسان طراحی شده اند. این افزونه ها مشکلات را حل کرده و ویژگی های مهم مانند چت آنلاین، بهبود سئو سایت و غیره را به کاربر هدیه می دهد. در ادامه مزایای دیگر استفاده از پلاگین های وردپرس را بیان می کنیم. بهره مندی از امکانات حرفه ای بدون درگیری با مسائل برنامه‌نویسی و فنی با استفاده از پلاگین ها، بسیاری از خصوصیات حرفه ای بدون نیاز به مسائل فنی و طراحی به قالب سایت اضافه خواهند شد. برای مثال با استفاده از افزونه های موجود در شبکه های اجتماعی، با یک کلیک پست های جدید منتشر می شود. راهکارهای بررسی شده که آماده استفاده هستند بسیاری از کاربران وردپرس از افزونه ها استفاده کرده و نظرات خود را در این زمینه ثبت می کنند. به علاوه، در پنل وردپرس امکان مشاهده افزونه های فعال و صاحبان آن ها نیز وجود دارد. بنابراین افزونه های وردپرس توسط افراد بسیاری تست شده و قادر به نصب و استفاده از آن خواهید بود. استفاده از افزونه ها در کنار مزایای بی شمار خود، در صورت استفاده بیش از حد موجب آسیب به سایت خواهد شد. بنابراین، محدویت هایی برای استفاده از پلاگین وجود داشته که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد. محدودیت‌های استفاده بیش از حد از پلاگین استفاده زیاد از پلاگین ها مانند مصرف زیاد غذا و تنقلات در مدت زمان کوتاه است. استفاده بیش از حد از پلاگین ها مانند تمام موارد محدودیت هایی را به وجود خواهد آورد. این محدودیت ها شامل موارد مختلفی می شود. امکان تداخل افزونه ها افزونه ها تکه کدهای کوچکی بوده و توسط افراد مختلف نوشته می شوند. به همین دلیل وجود برخی از ناسازگاری ها و عدم توانایی در استفاده از آن ها بر روی سایت طبیعی است. تداخل های به وجود آمده توسط افزونه ها به شرح زیر است. فعال بودن دو افزونه با کارکرد مشابه تداخل قالب فعلی سایت با افزونه تداخل نسخه فعلی وردپرس با افزونه عدم بهینه سازی افزونه برای سایت موردنظر تداخل افزونه ها به دو صورت نمایان خواهد شد. این تداخل قالب وبسایت یا عملکرد آن را دچار بهم ریختگی می کند. تداخل دیگر به صورت صفحه سفید نمایان شده و اصطلاحا به آن مرگ وردپرس گفته می شود. در صورت بروز چنین مشکلی با غیرفعال کردن افزونه ناهماهنگ، مشکل برطرف خواهد شد. امکان کاهش سرعت سایت در صورت استفاده بی اندازه و بدون توجه به منابع هاست، سرعت بارگذاری سایت به شدت کاهش می یابد. این مورد تاثیر مستقیمی بر ترافیک سایت و کاهش تعداد مشتریان نیز خواهد داشت. بنابراین استفاده بیش از حد پلاگین امکان کاهش سرعت سایت را به دنبال دارد. معرفی افزونه های کاربردی وردپرس در این قسمت، افزونه های کاربردی و رایگان وردپرس را به شما معرفی خواهیم کرد. آشنایی با این پلاگین ها در کاربرد و استفاده از افزونه ها دید بهتری به شما می دهد. آشنایی به افزونه های امنیتی استفاده از افزونه های امنیتی به معنای استخدام یک گارد ویژه برای سایت نبوده و همواره برای امنیت سایت باید تلاش کنید. از طرفی استفاده از این افزونه ها بی تاثیر نبوده و کمک بزرگی جهت حفظ امنیت سایت می کند. WordFence، iThemes Security و Sucuri از جمله افزونه های معروف امنیتی شناخته شده اند. آشنایی با افزونه های بهینه سازی افزونه های بهینه سازی سایت، وظیفه بهبود سرعت را برعهده داشته و زمان انتظار کاربر را کاهش می دهند. در مرحله اول باید استاندارهای موثر بر سرعت سایت مانند انتخاب هاست، استفاده از تصاویر و ویدیو با حجم مناسب و قالب سبک رعایت شود. سپس از افزونه های بهینه سازی برای سئو داخلی به عنوان نیروی کمکی استفاده کنید. WP Fastest Cache، WP Rocket و WP Optimize از جمله افزونه های جهت بهینه سازی سایت است. آشنایی یا افزونه های مدیریت فایل وظیفه این افزونه کمک به مدیریت فایل و ایجاد سطح دسترسی برای کاربران است. برای مثال با استفاده از این افزونه ها فایل های خود را سازماندهی کرده و به کاربران ثبت نام نشده اجازه دسترسی یا دانلود فایل را نخواهید داد. مهم ترین کاربرد این افزونه، مبتنی بر دانلود فایل مانند سایت های فروش کتاب یا فیلم است. WordPress Download Manager، WordPress Download Monitor و Easy Digital Download از جمله افزونه های مدیریت فایل است. افزونه مدیریت محتوا

 • متا تگ رفرش در html

  فرض کنید شما همین حالا بعد از جستجوی یک عبارت وارد یک سایت شده اید و در حال مطالعه بخشی از محتوا هستید. ناگهان صفحه رفرش می شود و یا دوباره همان صفحه از نو لود شده یا اینکه پیج دیگری باز می شود! چه احساسی خواهید داشت؟ در چه صورتی به عنوان یک کاربر از چنین رفرشی رضایت دارید؟ در این مقاله در ارتباط با متا تگ رفرش، کاربردهای این تگ html برای ریدایرکت و سئو و نحوه نوشتن meta refresh آن صحبت می کنیم؛ ما همراه باشید. این مقاله یک آموزش جزئی از سئو تکنیکال به حساب می آید. متا تگ رفرش چه کاربردی دارد؟ متا رفرش به شما اجازه می دهد تا صفحه فعلی را بعد از گذشت چند ثانیه به صورت اتوماتیک بارگذاری کنید. از دید html این در واقع فقط یک تگ متا (meta tag) است که شما مقدار یا value مربوط به http-equiv آن را برابر با “refresh” قرار می دهید.  رفرش کردن اتوماتیک صفحه با قرار دادن تکه کد زیر در بخش هدر یک صفحه از سایت، شما می توانید آن صفحه را هر 5 ثانیه یک بار بارگذاری مجدد کنید. واضح است که امکان تغییر دادن عدد 5 به منظور کم و زیاد کردن زمان (بر حسب ثانیه) وجود دارد.  <meta http-equiv=”refresh” content=”5″/> ریدایرکت به صفحات دیگر کاملا در کنترل شماست که از meta refresh چه می خواهید! شما می توانید با اضافه کردن یک url به درون این متا تگ کاربرد آن را تغییر داده و برای ریدایرکت زمان بندی شده از آن استفاده کنید. در مثال زیر ما یک ریدایرکت فوری به آدرس url مشخص شده زده ایم؛ شما می توانید به دلخواه خود عدد 0 (0 ثانیه) را تغییر دهید.  <meta http-equiv=”refresh” content=”0;url=http://www.time.ir/”/> یکی از مواردی که ممکن است به این نوع رفرش نیازمند شوید، سئو سایت آگهی است. مزایا و معایب meta refresh قبل از اینکه به کاربرد این تگ html فکر کنید باید به دو نکته ی زیر توجه داشته باشید: اعدادی که در بخش Content در متا رفرش تگ قرار داده می‌شود، در واقع میزان زمانی (به ثانیه) است که کاربر به صفحه بعد منتقل می‌شود. همچنین در بخش URL متا رفرش تگ، باید آدرس صفحه مقصد به شکل کامل وارد شود. اگر فورا تصمیم به استفاده از متا تگ رفرش برای ریدایرکت یا رفرش صفحاتی از سایت خود دارید، بهتر است کمی بیشتر تامل کنید. در پاراگراف اول سعی کردیم با شرح چیزی که اتفاق می افتد به شما در درک user experience ایجاد شده کمک کنیم. بله استفاده از این متا تگ تقریبا توصیه نمی شود. بیشتر کاربردهای آن مربوط به دهه ی قبل بوده ولی همچنان در بعضی حوزه هایی که سرعت به روزرسانی بسیار بالایی دارند، قابل استفاده است. مثلا در یک سایت خبری که شما می دانید متوسط هر 5 دقیقه تیتر جدیدی اضافه می شود و در آن صفحه کاربر فقط تیترها را مشاهده می کند، meta refresh قابل استفاده است. سایت های اعلام دما، تاریخ، قیمت طلا، بورس و … دیگر مواردی هستند که بعضا از این رفرش بهره جسته اند. آیا می دانستید بالا بردن رتبه و قرار گرفتن در صفحه اول گوگل بازدهی بیشتری نسبت به انواع تبلیغات دارد. مضراتی که ممکن است متا تگ رفرش برای شما ایجاد کند اگر یک صفحه ی سنگین با گرافیک عالی بخواهد رفرش شود، چقدر زمان می برد؟ اصلا اینکه بدون درخواست شما وقتی دارید مطلبی را خیلی جدی دنبال می کنید، صفحه رفرش شود باب میل شما هست؟ از دید سئو که بخواهیم بررسی کنیم، این رفرش ممکن است باعث افزایش bounce rate سایت شما باشد.معیارهای آنالیتیکس مثل page per view یا میانگین زمان حضور در سایت هم ممکن است تحت تاثیر رفرش شما قرار گیرند. لذا در صورتی که به لزوم آن اطمینان ندارید از متا تگ رفرش استفاده نکنید. همچنین اگر نیاز به ریدایرکت کردن صفحه ای دارید، توصیه کارشناسان سئو سامان ریدایرکت 301 و دائمی است؛ در به روزرسانی های آخر الگوریتم گوگل این شبهه به وجود آمده که ریدایرکت از طریق این تگ، فعالیت اسپم تشخیص داده می شود. تصمیم دارید از سئو برای کمک به بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید؟ سفارش سئو دستور refresh کردن صفحه در php با دستورهایی که مربوط به بخش هدر میشود، شما می توانید از طریق کد های php زیر صفحه را رفرش کرده یا به آدرس دیگری ریدایرکت کنید. header(“Refresh:0”); header(“Refresh:0; url=page2.php”); نتیجه گیری برخی مرورگرهای قدیمی قادر به خواندن و اجرای این متا تگ نیستند و اگر ریدایرکت در بازه ی کوتاه (زیر 3 ثانیه) انجام شود، دیگر نمی توان به صفحه ی قبلی بازگشت. همچنین از دید سئو link juice برای ما اهمیت فراوانی دارد، که طبق تحقیقات moz، متا تگ رفرش آن را منتقل نمی کند. هدف از این مقاله آشنایی شما با meta refresh بود و امروزه جایگزین های بهتری وجود دارد. پس به خصوص برای ریدایرکت حتما از یکی از انواع سری 3XX استفاده کنید. تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 • معرفی ابزار gtmetrix

  در این مطلب به معرفی یکی از 10 ابزار برتر سئو یعنی ابزار gtmetrix خواهیم پرداخت. امیدواریم تیم تخصصی سئوسامان را تا انتهای این محتوا همراه نمایید. همانطور که می دانید سرعت سایت که یکی از معیارهای سئو تکنیکال است، همواره یکی از مهم ترین فاکتور ها برای تعیین جایگاه کلمات کلیدی شما توسط گوگل می باشد. در صورتی که وب سایت شما سرعت نسبتا پایینی دارد پیشنهاد می کنیم با استفاده از ابزار gtmetrix سرعت سایت خود را اندازه گیری کنید و مشکلات موجود در کد نویسی سایت تان را بر طرف کنید. یکی از دقیق ترین و بهترین ابزارهای تست سرعت سایت بدون شک ابزار gtmetrix می باشد. در صورتی که شما تقاضای افزایش رتبه و جایگاه کلمات کلیدی دارید پیشنهاد می دهیم ابتدا سراغ این ابزار آنلاین بروید و تستی از وب سایت خودتان انجام دهید. موردی که برای ما بسیار مورد اهمیت دارد، دقیق بودن این ابزار می باشد. در ابتدای این مطلب ابتدا به معرفی ابزار gtmetrix می پردازیم سپس به بررسی های دیگر این موضوع خواهیم پرداخت. اگر دوست دارید که درباره سئو اطلاعات کاملی کسب کنید، مقاله سئو چیست؟ را مطالعه نمایید. Gtmetrix چیست؟ شاید تا به حال نام ابزار جی تی متریکس به گوش تان خورده باشد و شما اطلاعاتی از این ابزار نداشته باشید. جی تی متریکس در واقع ابزاری آنلاین و کاربردی برای تست سرعت سایت می باشد. کار کردن با gtmetrix قبل از آپدیتی که در آذر 99 انتشار یافت نسبتا ساده بود و در صورتی که شما در این زمینه تخصص خاصی نداشتید می توانستید مشکلات وب سایت تان را رفع نمایید. آخرین آپدیت وب سایت جی تی متریکس بیان گر این موضوع می باشد که این ابزار معیار های مهم تری را مورد تست و آزمایش قرار می دهد. به گونه ای که با وب سایت شما سخت تر رفتار می کند. عده ایی از سئو کاران آپدیت اخیر این ابزار را با آپدیت اخیر page experience یکسان می دانند؛ چرا که در آینده ای نزدیک، گوگل تمایل بیشتری به افزایش جایگاه کلمات کلیدی سایت های پر سرعت نشان خواهد داد. اما این نکته را باید ذکر کنیم که در صورتی شما در این زمینه نیز تخصص ندارید نیز می توانید به وب سایت جی تی متریکس مراجعه نمایید. قسمت های اولیه این ابزار تقریبا ساده می باشد، به گونه ایی که از شما gtmetrix تنها url وب سایت تان را تقاضا خواهد کرد. پس از وارد کردن url وب سایت تان ربات های این ابزار به سرعت وب سایت شما را مورد تست و آزمایش قرار می دهند؛ به گونه ای که پس از مدت کوتاهی خطاها و اشکالاتی که موجب می شود سرعت وب سایت شما کاهش یابد برای شما در قسمت های مختلف به نمایش در می آید. تاثیر سرعت سایت بر سئو‌ همانطور که می دانید با آپدیت های اخیر گوگل همواره بیش از 200 نوع فاکتور وجود دارد تا وب سایت شما در هر کلمه کلیدی جایگاه برتری را کسب نماید. همانطور که در این متن ذکر کردیم یکی از معیارهای افزایش جایگاه کلمات کلیدی در موتور جست و جو گوگل سرعت سایت می باشد. معمولا کابران اینترنتی در زندگی روزمره ی خود دارای دغدغه ها و مشکلات متعددی هستند و همین امر باعث می شود کمی این افراد بی حوصله به نظر بیایند. کسب رضایت کاربران برای موتور جست و جو گوگل بسیار اهمیت دارد؛ بدین گونه که در صورتی کاربر به وب سایت شما مراجعه کرد اما وب سایت شما سرعت خوبی نداشت، ممکن است کاربران با دغدغه هایی که دارند به سرعت از وب سایت شما خارج شوند و ممکن است نرخ پرش (Bounce Rate) سایت تان افزایش یابد. همین امر باعث می شود موتور جست و جوی گوگل وب سایت شما را غیر قابل کاربر پسند بشناسد. به این ترتیب در این نوع مواقع نه تنها گوگل جایگاه شما را افزایش نمی دهد، بلکه شما شاهد افت شدید جایگاه کلمات کلیدی تان در Serp می باشید. قسمت های کاربردی Gtmetrix بعد از این که url سایت خود را در قسمت مربوطه وارد نمودید صفحه ایی مشابه ی تصویر زیر برای شما نمایان خواهد شد که از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. GTmetrix Grade قسمت اول GTmetrix Grade نام دارد،این قسمت سرعت وب سایت ها را بر حسب حروف الفبا طبقه بندی کرده است.ابزار GT metrix به وب سایت هایی که سرعت بالایی دارند نماد A اعتماد می کند و به سایت هایی که مشکلاتی در طراحی و کد نویسی و بهینه سازی تصاویر دارند نماد F را اعطا می نماید. PAGE SPEED SCORE این قسمت از ابزار GTmetrix بیان گر درصد بهینه بودن کد های تشکیل دهنده ی سایت تان می باشد. توجه داشته باشید هر مقدار درصد این قسمت بالاتر باشد،وب سایت شما بهینه تر می باشد. ( در آپدیت جدید این قسمت حذف گردیده است.) yslow score این قسمت از جی تی متریکس بیان گر درصد بهینه بودن سرعت سایت برحسب معیار های موتور جست و جو یاهو می باشد.توجه داشته باشید در صورتی که وب سایت شما برای سئو کشورهایی هدف گذاری شده است که از موتور های جست و جو گوگل بهره می گیرند می توانید از بهینه سازی برای موتور جست و جو یاهو  صرفه جویی نمایید. ( در آپدیت جدید این قسمت حذف گردیده است.) waterfall این قسمت از ابزار gtmetrix یکی از قسمت های مهم و کاربردی می باشد. اطلاعاتی که این قسمت در اختیار ما قرار می دهد بر اساس کم حجم بودن و پر حجم بودن قسمت های تشکیل دهنده ی وب سایت مان به نمایش در می آید. با وجود این نمودار کاربران به راحتی می توانند قسمت های حجیم وب سایت شان را شناسایی و بهینه سازی نمایند. معیار های جدید gtmetrix اخیرا وب سایت جی تی متریکس قسمت هایی را به معیار های خود افزوده است که باعث شده این ابزار کمی تخصصی تر وب سایت شما را مورد ارزیابی قرار دهد. LCP چیست؟ LCP به معنای Largest contentful paint می باشد، این قسمت از ابزار جی تی متریکس بیان گر مدت زمان بارگذاری محتوای متنی می باشد. TBT چیست؟ TBTبه معنای…. مدت زمانی

 • url فارسی یا url انگلیسی

  امروزه، مراجعه به سایت های مختلف جهت انجام عملیات مورد نظر کاربر به شدت رونق یافته است. وبسایت‌ها به منظور بهینه سازی و سئو سایت خود و جذب کاربر بیشتر، عملیات مختلفی باید بر روی سایت خود انجام دهند. یکی از مباحث تاثیرگذار بر بهینه سازی و سئو سایت، url نام دارد گه قسمتی از سئو تکنیکال می باشد. url به دو صورت فارسی یا انگلیسی در سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد. عده‌ای از سازندگان سایت، در به‌کارگیری url به صورت فارسی یا انگلیسی با مشکلاتی مواجه می شوند. ‌در ادامه این مقاله، اطلاعاتی در مورد url فارسی برای سئو بهتر است یا url انگلیسی به شما خواهیم داد. پیشنهاد: سئو چیست؟ آدرس سایت فارسی یا انگلیسی به‌منظور راحتی کاربر و سهولت در فهم عبارات لینک، URL، پیوند یکتا، آدرس سایت، نامک و Slug را یک معنی درنظر می‌گیریم. توجه داشته باشید که هرکدام از این عبارات تفاوت کوچکی با یکدیگر دارند. برای مثال نامک در صفحه وردپرس بوده و slug ترجمه می شود. اما url تمام آدرس را در بر می گیرد. در ایران برخی از سایت های بزرگ، از  url فارسی در صفحات خود استفاده می کنند. از طرفی سایر سایت های بزرگ نیز از url انگلیسی استفاده کرده و برخی دیگر از هر دو زبان بهره می گیرند. طبق تحقیقات انجام‌شده بهره‌گیری از URL انگلیسی همراه با ترجمه و معادل فارسی صفحه، تاثیر بهتری بر سئو داخلی سایت خواهد داشت. چرا url انگلیسی از url فارسی بهتر است؟ دلایل مختلفی جهت اثبات بهتر بودن url انگلیسی نسبت به url فارسی وجود دارد. در بهینه سازی سئو داخلی سایت، چندین فاکتور وجود داشته و url بخش کوچکی از آن را تشکیل می دهد. در ادامه دلایل مطرح شده در بهتر بودن url انگلیسی نسبت به فارسی را بیان خواهیم کرد. لینک انگلیسی نسبت به لینک فارسی کوتاه‌تر است لینک های انگلیسی نسبت به URL های فارسی بسیار کوتاه تر هستند. به منظور تست این کار، در یک پست از 5 کلمه انگلیسی جهت URL استفاده کرده و در پست دیگر 1کلمه فارسی در URL بنویسید. سپس هردو url را کپی کرده و در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام منتشر کنید. حال شاهد آن خواهید بود که url فارسی با 4کلمه کمتر از url انگلیسی، طولانی‌تر بوده و از تعداد کاراکتر بیشتری تشکیل شده است. سئو بهتر URL انگلیسی نسبت به URL فارسی url کوتاه‌تر پست های سایت، به بهینه سازی آن کمک بزرگی می کند. به همین دلیل در پاسخ به سوال url فارسی برای سئو بهتر است یا url انگلیسی، قطعا انگلیسی گزینه مناسب‌تری خواهد بود. رابط کاربری بهتر آدرس انگلیسی نسبت به فارسی آدرس های انگلیسی نسبت به فارسی خوانایی بهتری داشته و قابلیت مشاهده آن‌ها در همان حالت وجود دارد. اما آدرس های فارسی خوانا نبوده و کاراکترهای تشکیل دهنده آن غیر قابل تشخیص هستند. بنابراین، رابط کاربری آدرس انگلیسی نسبت به فارسی بهتر است. آنالیز آسان آدرس انگلیسی نسبت به فارسی گاهی اوقات به منظور بهینه سازی و ارتقا رتبه سایت، نیازمند به استفاده از ابزار های مختلفی در گوگل هستیم. یکی از ابزار های مهم در این زمینه، سرچ کنسول نام دارد. مشکل اصلی در ساختار آدرس های فارسی، عدم تشخیص آن‌ها با چشم و ربط آن ها به پست یا صفحه مربوطه است. در طرف دیگر، آدرس های انگلیسی به راحتی این شرایط را در اختیار وبمستر و متخصص سئو قرار می دهند. کاربر پسند بودن آدرس انگلیسی پست یا مقالات درج شده توسط url انگلیسی، مورد پسند اغلب کاربران قرار گرفته است. با url انگلیسی به راحتی موضوع پست های درج شده قابل پیش بینی خواهد بود. در حالی‌که پست های درج شده توسط آدرس های فارسی، url آن ها در شبکه های اجتماعی حروف نامشخص دارند. با مشاهده این پست ها قابلیت حدس موضوع آن را نخواهید داشت. به همین دلیل با استفاده از لینک های انگلیسی تجربه کاربری بهتری در سایت خواهیم داشت. طبق نظرسنجی انجام شده، کاربران از کلیک بر روی لینک های فارسی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی خودداری می کنند. نمایش کاراکترهای طولانی و نامرتب بودن لینک ها از جمله عوامل ترس کاربران در کلیک کردن بر روی آن ها است. برخی از کاربران احتمال مخرب بودن کدها یا مورد هک قرار گرفتن را می دهند. تایپ آسان و به خاطر سپردن بهتر URL انگلیسی برخی از مدیران، وبمستران و طراحان سایت بدون سرچ، مستقیم آدرس سایت مورد نظر را تایپ می کنند. به این ترتیب به راحتی و بدون مشکل وارد صفحه ای خاص از وب سایت می شوند. در حالی‌که تایپ url های فارسی کار سختی بوده و در اغلب موارد از تایپ لینک های فارسی در قسمت مرورگر خود اجتناب می کنند. ایندکس سریع URL انگلیسی نسبت به فارسی بر اساس بررسی‌های انجام گرفته، لینک های انگلیسی نسبت به فارسی سریع و راحت تر ایندکس می شوند. موتورهای جستجو طرفدار پیوندهای انگلیسی بوده و در طرف دیگر موجب افزایش سرعت سایت نیز خواهد شد. هندل url های انگلیسی نسبت به فارسی آسان تر بوده و به تناسب آن سرعت پاسخگویی نیز افزایش می یابد. از نظر برخی افراد این مورد محسوس به نظر نمی رسد. اما در سرورهای اشتراکی با بیشترین میزان میزبانی، این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است. کپی و اشتراک گذاری راحت URL انگلیسی UTF8 هنگام اشتراک گذاری url انگلیسی به هم نمی ریزد. اما در url های فارسی لینک به هم ریخته و شبیه به یک سری از اعداد و ارقام نامشخص می شود. به همین دلیل کپی و اشتراک گذاری url انگلیسی نسبت به فارسی بسیار راحت تر است. نکته مهم در استفاده از URL انگلیسی در استفاده از url انگلیسی، آدرس های کوتاه و معنادار ایجاد کنید. این کار موجب تاثیر مثبت بر رتبه سئو وبسایت خواهد داشت. بنابراین پاسخ قاطع در سوال url فارسی برای سئو بهتر است یا url انگلیسی پاسخ url انگلیسی است. جمع بندی به منظور بهینه سازی سئو سایت، فاکتورهای مختلفی وجود دارد. یکی از آن ها بهینه سازی آدرس سایت است. برخی از افراد در پاسخ به سوال url فارسی برای سئو بهتر است یا url انگلیسی با مشکلاتی مواجه می شوند. url انگلیسی نسبت به فارسی

 • Keyword stuffing چیست؟ چرا تکرار کلمه کلیدی اشتباه است؟

  صاحبان وبسایت ها، جهت بهینه سازی موتورهای جستجوگر از دید سئو داخلی و بهبود رتبه وبسایت همواره روش های مختلفی را انجام می‌دهند. یکی از روش های نسبتا قدیمی، keyword stuffing یا بمباران کلمات کلیدی نام دارد. هدف در این روش پرکردن کلمات کلیدی در قسمت عنوان، متن اصلی، توضیحات متا و لینک های داخلی است. (یکی از تکنیک های سئو کلاه سیاه). در گذشته اغلب در هر 3 خط از محتوا، 2 کلمه کلیدی هدف به چشم می خورد. اما امروزه تکرار کلمات کلیدی اشتباه بوده و کارایی ندارد. در این مقاله keyword stuffing را معرفی کرده و دلایل عدم تکرار کلمه کلیدی را شرح خواهیم داد. Keyword stuffing چیست؟ اصطلاح keyword stuffing یا بمباران کلمات کلیدی، روشی قدیمی و رایج به‌منظور معرفی کلمه کلیدی هدف به ربات‌های گوگل است. در این روش با تکرار کلمه یا عبارت مشخص، تلاش می‌شود تا شانس کسب جایگاه در موتورهای جستجوگر افزایش داده شود. این عمل به ظاهر موجب افزایش چگالی کلمه کلیدی هدف شده و گوگل را متوجه موضوع صفحه می کند. این روش در سال های اخیر تکنیکی کارآمد بوده و با وجود ابزارهای آنالیز سئو استفاده از آن منطقی به‌نظر می‌رسد. در گذشته از کلمه کلیدی هدف در هر 3خط از محتوا دوبار استفاده می‌گشت. اما با گذشت زمان این روش کارآیی سابق را نداشته و استفاده کمتری از آن می شود. راهکار تکرار کلمات کلیدی از کجا شروع شد؟ الگوریتم های طراحی شده در نخستین مراحل طراحی موتورهای جستجو بسیار ساده بودند. این الگوریتم‌ ها در سال‌ های نخست، در درک ارتباطات معنایی کلمات و شناسایی مفهوم پاراگراف با مشکلاتی مواجه می‌شدند. در چنین شرایطی روش مناسب جهت شناسایی صفحه، انتخابی عباراتی با بیشترین تکرار در صفحه مورنظر بود. به این ترتیب ربات های گوگل با توجه به کلمات تکرار شده موضوع را تعیین کرده و جایگاه مناسب را به آن اختصاص می‌داد. متخصصان سئو، با تکرار کلمات کلیدی و استفاده از ضعف موتورهای جستجو تلاش خود را جهت کسب جایگاهی بهتری در این عبارات به کارگرفتند. به مرور زمان، الگوریتم های گوگل مانند الگوریتم مرغ مگس خوار معرفی شده و تحولاتی را به وجود آورد. این الگوریتم با استفاده از هوش مصنوعی ارتباط معنایی عبارات و تعیین کیفیت محتوای صفحه را تشخیص داد. با افزایش دقت ربات های گوگل در شناسایی مفهوم و کیفیت صفحه، تاثیر کلمه کلیدی کاهش یافت. گوگل رسما پس از این موضوع، راهکار keyword stuffing را به عنوان یکی از روش های اسپم و کلاه سیاه در سئو معرفی کرد. تکنیک های رایج در تکرار کلمات کلیدی به‌کارگیری بیش از حد کلمات کلیدی، توجه گوگل را در تلاش جهت کسب جایگاه در آن کلمه جلب می‌کند. در حالی‌که این روش نشان‌دهنده کیفیت پایین محتوا بوده و موجب از دست دادن جایگاه در جایگاه گوگل خواهد شد. امروزه روش های متفاوتی جهت keyword stuffing در سایت ها استفاده می شود. در ادامه برخی از آن ها را بررسی خواهیم کرد. تکرار کلمه کلیدی هدف در عنوان یکی از روش های آزاردهنده، تکرار عبارات مشخص در سایت یا عنوان صفحه است. در این روش، مدیر وبسایت عبارات مشخص یا هم معنی را جهت کسب جایگاه در عنوان صفحه تکرار می کند. پیشنهاد گوگل در این زمینه بر اختصاصی و توصیفی بودن عناوین صفحات است. عنوان اختصاصی یعنی صفحه دیگر در سایت شما عنوانی مشابه با آن صفحه نداشته باشد. عنوان توصیفی نیز به توضیحی کوتاه و کاربردی از محتوای صفحه گفته می شود. تکرار کلمه کلیدی در توضیحات صفحه تکرار کلمه کلیدی در توضیحات صفحه نیز استفاده می شود. تصور برخی از مدیران به تکرار کلمات کلیدی بر کسب جایگاه بالا در همه آن عبارت است. گوگل به راحتی این روش را تشخیص داده و امکان از دست دادن جایگاه سایت در نتایج جستجو وجود دارد. در مورد توضیحات متا، نگارش متنی توصیفی و دقیق در مورد محتوای صفحه توصیه می شود. استفاده از عبارات جذاب موجب جذب کاربر به صفحه خواهد شد. در نتیجه، تکرار کلمه کلیدی در توضیحات صفحه هرگز توصیه نمی شود. تکرار بیش از حد یک عبارت در محتوای صفحه بیشترین استفاده از keyword stuffing در محتوای محصول یا مقاله دیده می شود. در این روش تلاش مدیر سایت بر استفاده از یک عبارت مشخص است. با استفاده از این روش حداقل 3درصد از محتوای مقاله به یک عبارت مشخص اختصاص می یابد. افزونه Yoast یکی از فاکتورهای سئو محتوا را تکرار کلمه کلیدی اعلام کرده است. فراگیری وردپرس موجب رایج شدن این روش در فضای وب شده است. این افزونه تنها ابزاری جهت آنالیز محتوا بوده و سبز بودن چراغ آن به معنای کسب جایگاه در کلمه هدف نخواهد بود. تکرار متن مشابه با لینک در صفحه یا کل سایت در برخی سایت ها، به یک عبارت مشخص در صفحه یا صفحات سایت لینک داده می شود. در این روش اغلب از اسکریپت هایی استفاده شده تا عبارت موردنظر را شناسایی کنند. در نتیجه به صورت خودکار به صفحه هدف لینک داده شده و تاثیر منفی بالایی بر سئو سایت خواهد داشت. هدف‌گذاری برروی نام محله یا عبارات نزدیک به هم معمولا در برخی از سایت عبارات طولانی تر مورد توجه قرار می گیرند. در این موارد، به جای یک عبارت در صفحه ترکیب های متنوعی از آن به هدف‌گذاری بر روی نام محله یا شرکت ها استفاده می شود. این روش نیز مخالف با استانداردهای گوگل بوده و از دیگر مصادیق بمباران کلمات کلیدی است. جایگزین مناسب جهت جلوگیری از تکرار کلمه کلیدی چیست؟ در حال حاضر، گوگل به جای توجه به کلمات کلیدی و تکرار در صفحه از مفهوم کلیدی استفاده می کند. مفهوم کلیدی به تعیین کیفیت محتوا و کسب جایگاه در نتایج گوگل کمک می کند. در ادامه برخی از آن ها را شرح می دهیم. بهره گیری از کلمات مترادف و هم معنی بهره گیری از عبارات معادل انگلیسی استفاده از عبارات توصیفی با بیان مفهوم لینک سازی توسط عبارات طولانی و ترکیب های مختلف بیان موضوعات در ارتباط با عنوان اصلی با توجه به این نکات، صفحه موردنظر شما جایگاه مناسبی در صفحات جستجو کسب خواهد کرد. همچنین، سایت شما از لحاظ سئو نیز بهینه سازی می شود. بیشتر بدانید= خوشه بندی کلمات کلیدی

 • الگوریتم E-A-T گوگل چگونه به سایت ما رتبه می دهد؟

  در این مطلب تیم تخصصی سئوسامان به بررسی الگوریتم E-A-T گوگل خواهد پرداخت. امیدواریم این مطلب به اندازه ی کافی برای شما مفید و آموزنده باشد. امید است ما را تا انتهای این مطلب همراهی نمایید. همانطور که در مقالات گذشته بیان کردیم هر یک از الگوریتم های گوگل بنا به اهداف خواستی ساخته شده اند. هر یک از این اهداف به منظوری برای کاربران مورد استفاده قرار گرفته شده است. یکی از این الگوریتم ها E-A-T می باشد. شما بعد از این که اسم این الگوریتم را شنیدید، اولین سوالی که به ذهنتان میرسد این است که این ابزار گوگل به چه معنا می باشد و بعد از آن این سوال به ذهنتان می رسد که این ابزار به چه اهدافی می پردازد. با تیم تخصصی ما همراه باشید. اولین کاری را که برای شما انجام می دهیم این است که برای شما الگوریتم E-A-T گوگل را از لحاظ واژه ایی توضیح دهیم. (پیشنهاد می کنم مقاله ما درباره الگوریتم YMYL را حتما مطالعه کنید.) ریشه یابی الگوریتم E-A-T گوگل همان گونه که می دانید الگوریتم های گوگل بر پایه ی هوش مصنوعی کار می کنند و هر یک از آن ها بنا به مسائلی به وجود آمده اند. تقریبا تمام الگوریتم های گوگل اهدافی را مورد نظر خودشان قرار می دهند که بتوانند رضایت کاربران را کسب نمایند. به همین منظور در صورتی که وب سایت شما نتوانست رضایت الگوریتم ها را کسب کند، ممکن است الگوریتم های گوگل با وب سایت شما رابطه ی خوبی نداشته باشد و برای وب سایت شما رتبه و جایگاه خوبی در نظر نگیرد. همان گونه که از نام این ابزار مشخص است،کلمه هایش از سه قسمت تشکیل شده است که هر یک بیان گر موضوعی است:قسمت اول ریشه ایی لاتین دارد و Expertise (تخصص) مورد دوم : Authoritativeness (اعتبار)  می باشد و قسمت سوم این ابزار گوگل: Trustworthiness (اعتمادپذیری) می باشد که هر یک از قسمت های تشکیل شده ی این الگوریتم به موضوعاتی می پردازد که در ادامه به صورت تخصصی هر یک از بخش آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم. سئو سایت پزشکی به شدت تحت تاثیر الگورریتم e a t قرار می گیرد. موارد در بر گیرنده الگوریتم E-A-T تا به این جا تقریبا متوجه شدید که ابزار E-A-T گوگل از سه قسمت تشکیل شده است اما احتمالا ندانید این سه گانه گوگل برای چه اهدافی تشکیل شده است که در ادامه به بررسی این خواهیم پرداخت. Expertise (تخصص) برای این که درک درستی از این موضوع داشته باشید می بایست این عنوان را با ذکر مثالی برای شما در نظر بگیریم. برای نمونه شما پزشکی را در نظر بگیرید که به تازگی ترم های خود را به اتمام رسانده است و تقریبا تمام موضوعات پزشکی را می داند، اما این پزشک نمی داند که از این تخصص ها چگونه استفاده کند به همین خاطر این پزشک باید در کلاس های عملی نیز شرکت نماید. قسمت Expertise (تخصص) الگوریتم E-A-T گوگل مخصوص وب سایت هایی است که تقریبا تخصصی می باشند؛ اما این وب سایت ها نمی دانند از این تخصص خود چگونه می بایست استفاده کنند. به همین خاطر شما باید فعالیت هایی را پشت سربگذارید به عنوان نمونه از این فعالیت ها برای این که محتوایی را در وب سایت خودتان بارگذاری نمایید، می بایست محتوای خود را به نحوی هدف گذاری نمایید که تقریبا (سرچ خور) در هر زمینه ایی باشد. موردی دیگر این است که شما در صورتی که می خواهید محتوایی بنویسید، می بایست عنوان این محتوا را در نسخه ی بدون کش مرورگر تان جست و جو نمایید.در آینده برای شما خواهیم گفت چرا باید از حالت بدون کش مرورگر خودتان استفاده نمایید. حتما بخوانید: الگوریتم سندباکس گوگل Authoritativeness (اعتبار) در این جای متن به بررسی قسمت دوم الگوریتم E-A-T گوگل خواهیم پرداخت. همان طور که از نام این ابزار گوگل پیداست، این قسمت به قابل اعتماد بودن وب سایت ها بر می گردد به عنوان نمونه بعد از این که کلاس های عملی پزشکان به اتمام رسید این پزشکان در بیمارستان هایی استخدام می شوند. بعد از این که این پزشکان در بیمارستان هایی مشغول به کار شدند؛ هیچ یک از بیماران و پزشکان دیگر به این دسته از پزشکان جدید اعتمادی ندارند که بتوانند جراحی را انجام دهند. به همین منظور باید این پزشکان اقداماتی را انجام دهند که منجر شود پزشکان و بیماران دیگر به آن ها اعتماد کنند. این مثال نیز در مورد وب سایت ها صدق می کند. برای این که رضایت این الگوریتم را کسب نمایید شما می بایست ابتدا لینک های خارجی را که دریافت می نمایید کاملا قابل اعتماد و مرتبط باشند و فعالیت هایی را انجام دهید که منجر شد افراد بیشتری نام برند شما را جست و جو کنند. مانند بازار برای دانلود برنامه های اندرویدی این کار باعث می شود به گوگل بفهمانید که کاربران به برند شما اعتماد کردند به همین خاطر گوگل نیز برای وب سایت شما نکته ایی مثبت در نظر می گیرد. پیشنهاد= الگوریتم پنگوئن چیست؟ Trustworthiness (اعتمادپذیری) قسمت سوم الگوریتم E-A-T گوگل آن طور که از نامش پیداست اعتمادپذیری می باشد.این قسمت از الگوریتم E-A-T گوگل به این معنا می باشد که شما باید اعتماد گوگل را کسب نمایید. مقالات مرتبط: الگوریتم فرد گوگل اگر وب سایتی غیر فروشگاهی دارید شما می بایست فعالیت هایی را انجام دهید که گوگل بتواند به وب سایت شما اعتماد کند.اما در صورتی که وب سایت فروشگاهی دارید، می بایست اعتماد پذیری گوگل را از طریق راه های نقد و بررسی کالاهای تان، نظرات کاربران، نکات مثبت و نکات منفی به دست بیاورید.در آینده برای شما این عبارت ها را به درستی توضیح خواهیم داد امیدواریم مطلب الگوریتم E-A-T گوگل به اندازه کافی برای شما آموزنده و مفید باشد.  

 • الگوریتم page Rank

  بسیار مناسب است که شما نام تمام الگوریتم های گوگل و اقداماتی که انجام می دهند را بدانید. البته برعکس خیلی از الگوریتم های دیگر، الگوریتم پیج رنک قرار نیست به شما لیستی از کارهایی که باید انجام شود را تحویل دهد. همانطور که از اسم این الگوریتم مشخص است، الگوریتم PageRank راهنمایی برای رتبه بندی صفحات اینترنتی بود.  در واقع اگر بخواهیم داستان را از اول برای شما تعریف کنیم. در ابتدا الگوریتم PageRank وجود داشت و این الگوریتم گوگل را به قوی ترین موتور جستجو تبدیل کرد. همه چیز تا زمانی که پیج رنک سس ویژه سرآشپز گوگل باقی مانده بود و فقط بر اساس حدس و گمان و مقالات میشد رفتار آن را حدس زد، درست پیش می رفت. روزی گوگل تصمیم گرفت که امتیاز PageRank را برای عموم به نمایش بگذارد. این اقدام منجر به ایجاد سیل عظیمی از استراتژی های بهینه سازی سئو سایت شد. در مقاله قبلی وب سایت ما درباره الگوریتم Mobile First Index صحبت کردیم. در این مقاله از سئو سامان می خواهیم با بررسی پیج رنک و رفتار آن به یک جمع بندی در مورد این الگوریتم برسیم. با ما همراه باشید. (اگر هنوز نمی دانید سئو چیست؟ حتما پیشنهاد می گردد مقاله بالا را مطالعه کنید.)  تعریف الگوریتم PageRank پیج رنک یا به اختصار PR گوگل، یک سیستم رتبه بندی برای صفحات اینترنتی است که توسط لری پیج و سرگی برین در دانشگاه استنفورد طراحی شده است. این الگوریتم با احتساب تعداد و کیفیت لینک هایی که به هر صفحه از سایت داده می شد، یک امتیاز نسبی قدرت و اهمیت برای آن در نظر می گرفت. چیزی شبیه به آنچه هم اکنون ابزار MOZ به عنوان DA و PA ارائه می دهد. در واقع هر لینک از یک صفحه به صفحه ی دیگر، مثل رای گیری عمل می کرد با این تفاوت که رای افراد (صفحات) مختلف ارزش یکسانی نداشت. همچنین نمی شد ارزش لینک یک صفحه را بدون محاسبه ی ارزش خود آن صفحه به دست آورد. چیزی شبیه یک حلقه پیش آمده بود و الگوریتم پیج رنک باید تا آخر آن پیش می رفت (لینک آخر). PR چگونه محاسبه می شد؟ برای جلوگیری از تاثیر بیش از حد لینک برخی صفحات یک عامل کاهش دهنده هم در فرمول پیج رنک قرار داده شد. بر اساس این ایده یک وب گرد فرضی و بیکار پشت سیستم وجود دارد که به صورت کاملا تصادفی روی لینک ها کلیک می کند. زمانی می رسد که این وب گرد فرضی ما خسته می شود یا به تنفس احتیاج دارد. پس کلیک کردن را متوقف می کند، احتمال اینکه بعد این فرد بعد از تنفس برگردد و باز هم روی لینک ها کلیک کند، به عنوان عامل کاهش دهنده ی الگوریتم PageRank شناخته می شود. یعنی ارزش کلی صفحه در عدد هشتاد و پنج صدم ضرب می شود. بدین صورت حتی اگر یک صفحه ای هیچ بک لینکی شناخته شده ای نداشته باشد، امتیاز 0.15 را دریافت می کند. فرمول کامل الگوریتم پیج رنک را می توانید در تصویر زیر بخوانید. حتما بخوانید: سئو سایت پزشکی تاریخچه ی الگوریتم PageRank در سال 2000 فاکتور پیج رنک هر صفحه ای به وسیله یک تولبار در اینترنت اکسپلورر برای همه قابل مشاهده شد. این عامل سبب شد که به شدت به لینک سازی خارجی توجه شود. در همین زمان اولین مزرعه های لینک شکل گرفتند. از طرفی اینکه می شد خیلی راحت و با یک امتیاز از یک تا ده ارزش یک صفحه را فهمید، بسیار جالب بود. در سال 2003 عملا جنگ با بک لینک های فروشی از طرف گوگل استارت خورد. سیستمی به اسم سرچ کینگ که شبکه ی از لینک های پولی به راه انداخته بود، توسط گوگل جریمه شد. سایت هایی که در این شبکه عضو بودند هم بعضا با پنالتی گوگل روبرو شدند. البته فروش بک لینک تازه اول راه بود و با از کار افتادن یک شبکه، شبکه ی دیگری متولد می شد. در سال 2005 با معرفی تگ نوفالو، لینک های نوفالو شکل گرفتند. با یک لینک نوفالو شما به آن صفحه رای داده بودید ولی pr را منتقل نمی کردید. از سال 2008 پروسه ی کنار رفتن الگوریتم PageRank آغاز شد. در این سال گوگل مرورگر کروم را بدون تولبار گوگل عرضه کرد. در سال 2009 پیج رنک از سرچ کنسول گوگل حذف شد. در سال 2010 گوگل دایرکتوری، جایی که PageRank نمایش داده می شد، به کلی بسته شد. در سال 2011 فایرفاکس پشتیبانی از تولبار گوگل را متوقف کرد. سال 2013 کمی امیدوار کننده به نظر می رسید، چرا که PageRank برای مرورگر اینترنت اکسپلورر آپدیت شد؛ اما این آخرین آپدیت بود و در آخر در سال 2016 گوگل به طور رسمی این toolbar را از معرض دید عموم خارج کرد. در واقع با حذف PR گوگل این الگوریتم را کنار نزد بلکه الگوریتم PageRank همچنان به کار خود ادامه میداد؛ فقط گوگل برای برگرداندن صلح و دوستی به فضای وب، نمایش این اعداد را متوقف کرد. بر اساس قوانین فیزیک، این که چیزی دیده نمی شود، دلیلی بر عدم وجود آن نیست.  چگونه با الگوریتم پیج رنک دوستی کنیم؟ این که می دانیم الگوریتم PageRank همچنان پای ثابت مکانیسم رتبه بندی گوگل است، می تواند برای ما راهنمایی خوبی باشد. هر چند با مخفی بودن پیج رنک و آپدیت های آن هیچ عملی نمی تواند، افزایش این عدد را تضمین کند. ولی دو عامل توسط این الگوریتم به عنوان دیدگاه گوگل به ما معرفی شدند. این دو عامل بک لینک های با کیفیت و لینک سازی داخلی موثر هستند. بک لینک هر زمانی که یک لینک توسط یک سایت خارجی به وب سایت شما داده می شود، عملا شما صاجب بک لینک شده اید. بسیاری از افراد تصور می کنند که می توانند به صورت فیک اقدام به تولید بک لینک برای وب سایت خود کنند. در صورتی که هوش مصنوعی گوگل به شدت قوی است و می تواند فرق بین بک لینک مصنوعی از ساختگی را متوجه شود. لینک سازی داخلی ارزش لینک سازی داخلی پایین تر از لینک سازی خارجی نیست. شما در وب سایت خود با لینک سازی داخلی

 • الگوریتم یرت چیست

  الگوریتم های گوگل که یکی از این الگوریتم ها الگوریتم برت می باشد، روز به روز پیشرفته تر می شوند؛ به گونه ای که این ربات دوست داشتنی (منظورمان ربات گوگل است.) روز به روز درک بهتری از مفهوم سرچ و جست و جو و دلیل ما برای انجام این کار پیدا می کند. روزی خواهد رسید که گوگل هنگامی که سوالی در مغز ما ترشح می شود، در همان لحظه جواب ما را خواهد داد. این روز به هیچ وجه دور نیست. از این موضوع که بگذریم، در حال حاضر باید هوش مصنوعی گوگل را به خاطر ارائه الگوریتم برت ستایش کرد. این الگوریتم به گونه ای طراحی گردیده است که می تواند پلی میان زبان محاوره و گفتاری و زبان نوشتاری و ماشینی باشد. ما در این مقاله قصد آن را داریم که به بررسی این الگوریتم تازه و جذاب گوگل بپردازیم. اگر شما هم دوست دارید با جدیدترین ساخته هوش مصنوعی گوگل آشنا شوید، پیشنهاد می کنم با ما همراه باشید. هم چنین اگر تازه با سئو آشنا شده اید، پیشنهاد می کنم ابتدا مقاله سئو چیست؟ را مطالعه کنید.   الگوریتم برت چیست؟   اگر قصد داشته باشیم که به ساده ترین حالت ممکن، الگوریتم برت را برای شما عزیزان محترم توضیح دهیم؛ می توان گفت که الگوریتم برت وظیفه سرچ و جست و جوی محاوره محور را در موتور جست و جو بر عهده دارد. هنگامی که شما عبارت “چیکار کنم که تو زندگی شادتر باشم” را گوگل سرچ می کنید، در حقیقت موتور جست و جوی گوگل با استفاده از الگوریتم برت مناسب ترین جواب ها را برای شما پیدا می کند.  البته که در کنار الگوریتم برت، الگوریتم قدرتمندی به نام الگوریتم مرغ مگس خوار نیز وجود دارد تا بهترین جواب در اختیار کاربر محترم قرار بگیرد. الگوریتم هوش مصنوعی برت به گونه ای طراحی گردیده است که توانایی درک معنا و مفهوم عبارات محاوره گونه را به صورت کامل دارد. الگوریتم Bert و درک ساختار زبانی توسط آن بگذارید با یک مثال برای شما این موضوع را روشن کنم. هنگامی که شما برای مثال عبارت “زمان حرکت پرواز تهران از قطر” را در گوگل سرچ می کنید، هدف شما از سرچ این عبارت متفاوت با جست و جوی عبارت “زمان حرکت پرواز تهران به قطر” می باشد. در گذشته الگوریتم های گوگل تفاوت بین این دو عبارت را متوجه نمی گردید و نتایج ضد و نقیض و اشتباهی را در اختیار کاربر قرار می داد. از آنجا که ارائه نتایج دقیق و کسب رضایت کاربر، هدف اصلی گوگل می باشد، پس باید الگوریتمی توسط گوگل معرفی می شد که بتواند تفاوت بین این دو عبارت را تشخیص دهد که حاصل آن ارائه الگوریتم Bert می باشد. الگوریتم برت چگونه کار می کند؟ در گذشته الگوریتم های گوگل هنگامی که با عبارتی مانند “قیمت شیر حمام” مواجه می شدند، تک تک کلمات را مورد بررسی قرار می دادند و براساس آن نتایج جست و جو را در اختیار کاربر قرار می دادند، اما امروزه و پس از ارائه الگوریتم رنک برین، الگوریتم های گوگل به خصوص الگوریتم برت علاوه بر بررسی تک تک اجرای عبارت، سعی می کند که کل عبارت را نیز از لحاظ درک معنا و مفهوم مورد بررسی قرار دهد. این گونه می شود که هنگامی که عبارت “سرعت شیر” و “قیمت شیر” را در موتور جست و جو سرچ می کنید، نتایج جست و جو کاملا با یکدیگر تفاوت دارد. اگر نیاز به مطالعه بیشتر درباره هوش مصنوعی گوگل دارید، می توانید مقاله زیر که درباره نحوه شناخت ساختار زبانی انسان توسط هوش مصنوعی گوگل است، را مطالعه نمایید. تاثیر الگوریتم Bert بر جایگاه نتایج جست و جو چگونه می باشد؟ همان طور که در بخش های قبل درباره الگوریتم برت صحبت کردیم، الگوریتم برت تاثیر خود را بیشتر بر نتایج جست و جوی محاوره محور می گذارد. به همین دلیل است که بر خلاف الگوریتم های دیگر گوگل که همراه با سر و صدای فراوان وب مسترها و کارشناسان سئو همراه بود، ارائه الگوریتم برت هیچ گونه تغییر خاصی در نتایج جست و جوی گوگل به وجود نیاورد.   چگونه وب سایت خود را برای الگوریتم برت بهینه سازی کنیم؟ یکی از کارشناسان شرکت گوگل در جواب یکی از افرادی که این سوال را از ایشان پرسید، در جواب گفت: الگوریتم برت فقط و فقط برای درک بهتر هدف کاربر از جست و جو ارائه گردیده است. هیچ گونه راه خاصی برای بهینه سازی وب سایت برای این الگوریتم وجود ندارد. بر اساس صحبت های این شخص، می توان این طور در نظر گرفت که این الگوریتم هیچ گونه هدفی برای جریمه و یا پنالتی وب سایت ها ندارد. هم چنین می توان گفت که این الگوریتم فقط و فقط در راستای بهبود تجربه کاربری ارائه گردیده است. در این مقاله ما به بررس کامل الگوریتم برت پرداختیم. در صورت داشتن هر گونه سوال درباره الگوریتم برت می توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. هم چنین در صورتی که نیاز به سئو وب سایت خود دارید اما نمیدانید که چطور و چگونه؟ با تیم سئو سامان برای مشاوره سئو در ارتباط باشید.

 • بهترین افزونه های جایگزین Yoast

  امروزه در سیستم های وردپرس افزونه های بسیاری برای سئو سایت وردپرس عرضه شده است. یکی از بهترین ابزارهای سئو، Yoast نام دارد. این افزونه به راحتی نیازهای کاربر را در زمینه های مختلف برطرف می کند. افزونه Yoast seo موفق به دریافت نمره عالی 4.8 از 5 شده است. این افزونه در دو نسخه پرمیوم و رایگان عرضه شده است. به منظور دسترسی به تمام امکانات این افزونه باید نسخه پرمیوم آن را خریداری کنید. اما در مخزن وردپرس، افزونه های دیگری یافت شده و امکان استفاده از آن ها وجود دارد. در این مقاله بهترین جایگزین های افزونه Yoast seo را بررسی خواهیم کرد. اگر درباره سئو اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله تعریف سئو در سال 2020 می باشد. چرا باید به دنبال جایگزینی برای Yoast seo بود؟ این افزونه در جایگاه خود بسیار عالی بوده و امکانات متنوعی را در اختیار کاربر قرار می دهد. از طرفی هیچ افزونه ای کامل نبوده و افزونه های جایگزین موجب بهترشدن سایت می شوند. افزونه Yoast seo به دلیل ویژگی های خود طرفداران بسیاری دارد. در حالی که امکانات زیاد این افزونه برای کاربران تازه کار چندان مناسب به نظر نمی رسد. بنابراین، در صورت اهمیت به سئو سایت خود و تمایل به استفاده از افزونه های ساده تر باید به دنبال جایگزینی برای yoast seo باشید. هریک از این افزونه های انواع مختلفی داشته و در ادامه به شرح و بررسی آن ها می پردازیم. جایگزین های افزونه Yoast seo این ابزار کاربردی جایگزین های فراوانی را ارائه داده است. هریک از آن ها از ویژگی هایی برخوردار بوده و امکاناتی را در اختیار کاربر قرار می دهند. در صورت سختی کار با افزونه yoast seo قادر به نصب و استفاده از آن ها خواهید بود. افزونه رنک مث (Rank Math) در صورت جستجو برای بهترین افزونه های yoast، رنک مث جایگزین مناسبی خواهد بود. این افزونه رایگان بوده و بیش از 400هزار بار دانلود و نصب شده است. این افزونه نمره قابل توجه 4.9 از 5 را دریافت کرده و با یکبار استفاده با امکانات آن آشنا خواهید شد. Yoast اجازه بهینه سازی پست را بر اساس تنها یک کلمه کلیدی می دهد. در حالی که در رنک مث قادر به استفاده از کلمه کلیدی تا سقف 5 عدد خواهید بود. استفاده 5 بار از کلمه کلیدی بسیار مفید بوده و به بهینه سازی سایت از دید سئو داخلی کمک می کند. افزونه سئو پرسور (SeoPressor) از دیگر جایگزین های جذاب و کاربردی به جای yoast، سئو پرسور نام دارد. در حال حاضر این افزونه به بیش از 25 میلیون وب سایت وردپرسی خدمات ارائه می دهد. داده ها و خدمات ارائه شده توسط این افزونه کامل بوده و کاربر را از نصب افزونه های دیگر بی نیاز می کند. از جمله معایب این افزونه، رایگان نبودن آن است. به منظور استفاده از امکانات افزونه سئو پرسور باید ماهی 9.9 دلار پرداخت شود. با وجود افزونه های رایگان دیگر سئو پرسور چندان به صرفه به نظر نمی رسد. اما در صورت مهم نبودن هزینه این افزونه گزینه جذابی برای شما خواهد بود. افزونه All in one seo pack نخستین نسخه از این افزونه در سال 2007 منتشر شده و نشان دهنده سابقه طولانی آن است. از طرفی این افزونه بیش از 2 میلیون بار نصب شده و امتیاز 4.5 از 5 را کسب کرده است. این افزونه امکانات متنوعی را در اختیار کاربر قرار می دهد. راه اندازی اتوماتیک نقشه سایت، بهبود عملکرد وبسایت، اعلام نکات مثبت و منفی و ارائه پیشنهاداتی به منظور تقویت محتوا از جمله امکانات آن است. به علاوه، تمام تنظیمات مربوط به سئو را در یک صفحه در اختیار داشته و به نوعی برتری آن نسبت به سایر افزونه ها محسوب می شود. افزونه سئوپرس Seo Press در صورت تمایل به استفاده از افزونه ساده ولی کامل و انجام امور سئو، سئوپرس گزینه مناسبی به نظر می رسد. این افزونه در حال حاضر بیش از 100هزار بار نصب شده و نمره عالی 4.9 را کسب کرده است. امکانات ارائه شده توسط این افزونه شامل موارد مختلفی می شود. اتصال به گوگل آنالیتیکس تشکیل سایت مپ یا همان نقشه سایت پیش نمایش صفحات در توییتر و فیس بوک انجام تمام ریدایرکت های موجود بنابراین با استفاده از افزونه سئوپرس از امکانات فوق بهره مند خواهید شد. این افزونه در دو نسخه پولی و رایگان موجود است. پشتیبانی از زبان فارسی از دیگر مزایای آن بوده و برای کاربر دشواری به همراه نخواهد داشت. افزونه The seo framework از دیگر ابزار بهترین جایگزین های افزونه  The seo framework ،Yoast seo نام دارد. این افزونه از لحاظ محبوبیت قابل مقایسه با سایر افزونه ها نیست. اما امکانات ارائه شده توسط این افزونه فوق العاده بوده و بالا است. لیست امکانات ارائه شده توسط این افزونه پاسخگوی نیاز افراد مبتدی یا حرفه ای خواهد بود. نکته مهم در این افزونه، استفاده رایگان از اغلب امکانات آن بوده و نیاز به پرداخت هزینه نخواهید داشت. در صورت استفاده از افزونه The seo framework نیازی به افزونه دیگر نخواهید داشت. از جمله برجسته ترین امکانات این افزونه به شرح زیر است. جلوگیری از ایندکس صفحات 404 تشکیل اتوماتیک “تگ کنونیکال” ایجاد نقشه سایت امکان اتصال سایت به سرچ کنسول گوگل و … با استفاده از این افزونه سایت شما رتبه بهتری در نتایج جستجو کسب خواهد کرد. برای مثال با نصب این افزونه، قادر به نگارش عنوان و متادیسکریپشن اختصاصی برای هر صفحه خواهید بود. از طرفی درصورت عدم رعایت نکاتی برای محتوا، به شما هشدار خواهد داد. ویژگی های منحصر به فرد The seo framework از جمله ویژگی های منحصر به فرد این افزونه قابلیت ارتقاء آن است. کاربر با نصب پلاگین دیگری به نام Extension Manager قادر به پیاده سازی قابلیت های بیشتری در افزونه اصلی خواهد بود. این ویژگی به تمرکز بر روی یک کلمه کلیدی و ثبت اطلاعات کسب و کار و محل زندگی کمک می کند. این افزونه تاکید زیادی بر سادگی دارد. از همین جهت گزینه ای مناسب برای افرادی با تجربه کمتر در سئو محسوب می شود. در حال حاضر این افزونه امتحان خود را پس داده

 • amp چیست؟

  سایت شما کند است؟ آیا وقتی که با استفاده از ابزارهای مانیتورینگ سرعت سایت مانند Gtmetrix و Google Lighthouse، سرعت سایت خود را بررسی می کنید، می بینید که سرعت سایت شما در نسخه موبایل جالب نیست؟ جالب است بدانید که سرعت سایت طبق گفته های مت کاکس (مدیر بخش سئو و مارکتینگ گوگل)، یکی از بیش از 200 فاکتور گوگل برای جایگاه بندی صفحات وب می باشد. جالب تر اینکه طبق آخرین تحقیقات انجام شده، روز به روز تعداد سرچ در نسخه موبایل افزایش می یابد و افراد بیشتر از سه ثانیه به یک صفحه اجازه لود و بارگذاری نمی دهند. اگر سرعت سایت خوبی ندارید و دنبال یک معجزه برای این موضوع می باشید، AMP درخدمت شماست. AMP قسمتی از سئو تکنیکال می باشد و در طی آن سعی می کنیم که صفحات وب سایت را در سریع ترین زمان ممکن به کاربر نشان دهیم. در این مقاله ما به بررسی تعریف پروژه AMP و تاثیر آن بر سئو موبایل می پردازیم. سپس به چگونگی اجرایی کردن آن بر روی وب سایت هایی با CMS های اختصاصی از جمله وردپرس می پردازیم. با ما همراه باشید. اگر درباره سئو به اندازه کافی اطلاع ندارید، پیشنهاد من به شما در ابتدا مطالعه مقاله سئو چیست؟ می باشد.   AMP چیست و چه کاربردی دارد؟ AMP مخفف کلمه Accelerated Mobile Page به معنای لود سریع صفحات در نسخه موبایل می باشد. این پروژه در اکتبر سال 2015 توسط گوگل معرفی شد. هدف از معرفی این گونه پروژه ای توسط گوگل بهبود تجربه کاربری کاربران موتور جست و جو گوگل می باشد. به طور کاملا خلاصه در مورد AMP می توان گفت که باعث کاهش حجم صفحات وب و درخواست های HTTP ارسالی به سرور می گردد. همین موضوع باعث می گردد که سرعت وب سایت به طرز چشم گیری در اسمارت فون ها افزایش یابد. AMP با استفاده از جدیدترین فناوری های روز در زمینه برنامه نویسی می تواند اقدامات زیر را انجام دهد. رهبر و مدیر بخش AMP گوگل یعنی David Besbris در برنامه این برنامه به طور خلاصه گفته است: به طور کلی هدف ما از ارائه پروژه AMP افزایش سرعت در نسخه موبایل و بهبود سئو داخلی وب سایت می باشد. 57% افراد از موبایل برای انجام جست و جو روزانه خود استفاده می کنند و این افراد معمولا به یک وب سایت در حدود 3 ثانیه وقت می دهند که محتوای خود را به نمایش بگذارد. به طور کلی سرعت وب سایت تاثیر عجیبی بر نرخ تبدیل (Conversion Rate) می گذارد. همه این ها دلایل کافی هستند که ما برای انجام AMP برای وب سایت اقدام کنیم.   تاثیر AMP بر سئو چگونه است؟ تاثیر AMP بر سئو را می توان بررسی کرد. می توان به صورت کلی گفت که فعالسازی و یا عدم فعالسازی AMP تاثیر مستقیمی بر سئو وب سایت شما ندارد و بیشتر به صورت غیر مستقیم بر سئو وب سایت شما تاثیر گذار است. این سه عامل به صورت زیر می باشد: افزایش سرعت سایت همان طور که در بالا نیز ذکر شد، افزایش سرعت سایت به منزله دریافت تیک تائید از گوگل در راستای سرعت می باشد. علاوه بر آنکه شما تیک تائید گوگل را دریافت می کنید، تیک تائید کاربران خود را نیز دریافت می کنید و کاربران شما به جای استقبال از شما با افزایش Bounce Rate (نرخ پرش)، با حضور بیشتر در وب سایت و افزایش حضور در سایت (Dwell Time) از شما قدردانی می کنند. (Dwell Time و Bounce Rate دو عامل بررسی شده توسط الگوریتم رنک برین برای رتبه بندی می باشد.) پس اولین تاثیر AMP بر سئو، در قسمت افزایش سرعت سایت می باشد.   افزایش نرخ CTR CTR به معنای درصد کلیک به ازای مشاهده شدن (Impression) می باشد. معمولا CTR مناسب برای یک وب سایت چیزی در حدود 3 الی 5 درصد می باشد. البته اگر قرار باشد که در مورد CTR یک صفحه از یک وب سایت صحبت کنیم، می توان گفت که مهم ترین قسمت، جایگاه و رتبه صفحه در کلمه کلیدی مد نظر می باشد. CTR رتبه اول در هر کلمه کلیدی در حدود 35 درصد و رتبه دوم و سوم چیزی در حدود نصف رتبه اول می باشد. اگر شما AMP را برای افزایش سرعت سایت و برای مثال سئو وردپرس انجام می دهید،گوگل در صفحه نتایج جست و جو (SERP) در کنار url وب سایت شما، نماد AMP که یک موشک است را قرار می دهد. این عامل طبق تحقیقات صورت گرفته همانند داده های ساختار یافته باعث افزایش نرخ کلیک می شود. افزایش نرخ تبدیل نرخ تبدیل و یا conversion rate از دید مارکتینگ به معنای تبدیل شدن یک کاربر به مشتری شما می باشد. این کاربر می تواند مشتری محصول شما، محتوای شما و… باشد. وقتی که سرعت وب سایت شما افزایش می یاید، افراد از دید UX  و تجربه کاربری ارتباط مناسبی با وب سایت شما برقرار می کنند و همین موضوع باعث افزایش نرخ تبدیل می شود. پس می توان به صورت کلی گفت که AMP به طور غیر مستقیم بر افزایش نرخ تبدیل تاثیر گذار است. چگونه AMP را بر روی وب سایت خود فعال نماییم؟ اگر بنا به دلایلی که در بالا ذکر کردیم، قصد فعالسازی AMP بر روی وب سایت خود دارید، اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که وب سایت شما از چه نوعی است؟ کد نویسی آن به صورت اختصاصی می باشد و یا از سیستم های مدیریت محتوا همانند جوملا، وردپرس و… استفاده می کنید. فعالسازی AMP در سایت های اختصاصی بسیار ساده است. با پشتیبان و یا توسعه دهنده وب (Developer) خود تماس بگیرید و از او بخواهید که AMP را در سایت تان قعال نمایند. اگر نیاز به فعالسازی AMP در وب سایت تان دارید، اما به توسعه دهنده وب دسترسی ندارید، حتما با سئو سامان در ارتباط باشید. فعالسازی AMP در سایت های وردپرسی فعال کردن AMP در سایت های وردپرسی کار به شدت راحت تری نسبت به فعالسازی آن در سایت های اختصاصی است. کافی است افزونه های مرتبط به این موضوع را از مخزن وردپرس دانلود کنید. بهترین

عضویت

آخرین مطالب آموزش سئو

5 دیدگاه‌ها

 • پوریا

  اسفند 8, 1399 - 11:56 ب.ظ

  این کاملترین توضیح فارسی بود که راجعبه سئو دیده بودم

  • محمد آئینی

   فروردین 1, 1400 - 0:14 ق.ظ

   خیلی ممنونم از شما کاربران گرامی.

 • محمد

  فروردین 26, 1400 - 5:01 ق.ظ

  عالی بود

 • محمد

  فروردین 26, 1400 - 5:03 ق.ظ

  بهترین دوره سئو

  • محمد آئینی

   تیر 6, 1400 - 2:56 ب.ظ

   نظر لطف شماست

پیام بگذارید