الگوریتم پنگوئن 4 گوگل دشمن لینکسازی غیر طبیعی

الگوریتم پنگوئن

تغییرات عظیم در مبحث سئو معمولا پیرو یکی از الگوریتم های گوگل رخ می دهند. در مورد الگوریتم پنگوئن گوگل نیز این اتفاق افتاد؛ penguin algorithm در ارتباط با سئو خارجی و تاکتیک های لینک سازی اسپم و غیر طبیعی سئو سایت طراحی شده بود. در این مطلب از سئو سامان با بررسی الگوریتم پنگوئن 4 گوگل در کنار آپدیت های قبلی این الگوریتم سعی داریم به یک شناخت جامع از این عضو باغ وحش گوگل برسیم. 

در سال 2012 گوگل به طور رسمی به روزرسانی الگوریتم اسپم وب را اعلام کرد. مت کاتس رئیس وقت تیم وب اسپم گوگل آن را با نام الگوریتم پنگوئن معرفی کرد. تاکنون منطق خاصی برای این نامگذاری پیدا نشده و احتمالا به مانند الگوریتم پاندا، درخواست یکی از طراحان کلیدی این الگوریتم در نام گذاری آن به عنوان پنگوئن، تاثیر گذار بوده است.

قبل از ورود الگوریتم پنگوئن، امتیازی که موتور جستجوی گوگل بعد از آنالیز و ایندکس به یک وب سایت می داد، کاملا تحت تاثیر حجم لینک های خارجی آن سایت بود؛ این امتیاز یک قدم جلوتر تعیین می کرد که شما چه رتبه ای در نتایج جستجو خواهید داشت. یعنی ممکن بود که وب سایت و محتوای کم کیفیتی، فقط به خاطر تعداد لینک های بیشتر، رتبه ی بالاتری کسب کند.

الگوریتم پنگوئن چرا مورد نیاز بود؟

در واقع گوگل با الگوریتم پاندا وارد یک جنگ با محتوای کم کیفیت شد. الگوریتم پنگوئن هم سلاح دیگری برای این جنگ بود. سئو کلاه سیاه و تکنیک های لینک سازی آن قبل از پنگوئن به شدت همه گیر شده بودند؛ در نتیجه گوگل تصمیم داشت که به نحوی کنترل را به دست گرفته و اثر بخشی این تکنیک های اسپم گونه را کاهش دهد.

الگوریتم پنگوئن باید با شناخت و پردازش انواع لینک های خارجی هر سایت، مطمئن می شد که تنها به لینک های طبیعی، مرتبط و معتبر امتیاز داده شده باشد؛ در عین حال لینکسازی های غیر طبیعی و اسپم، باید جریمه می شدند. توجه داشته باشید که الگوریتم پنگوئن صرفا با پیوند های خارجی سایت شما درگیر می شود و به لینک های داخلی شما کاری ندارد.

آپدیت الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن 4 و مسیر رسیدن به آن

از زمان معرفی در سال 2012  آپدیت های مختلفی برای این الگوریتم عرضه شده که الگوریتم پنگوئن 4 در حال حاضر آخرین نمونه ی آن است. در آپدیت ورژن 1.1 و 1.2 الگوریتم پنگوئن تغییرات چشمگیری نداشت؛ در این دو ورژن فرصتی برای ریکاوری به وب سایت هایی که پنالتی شده بودند، داده شد و در عین حال تعداد جدیدی از وب سایت ها با زبان های غیر انگلیسی هم جریمه شدند.

الگوریتم پنگوئن 2 نزدیک 2.3% از نتایج جستجو را تحت تاثیر قرار داد؛ این اولین ورژنی بود که نگاهی عمیق تر به لینک سازی های غیر طبیعی داشت و فراتر از صفحات دسته بندی و صفحه ی اصلی سایت، پیوند ها را مورد بررسی قرار داد.ورژن 2.1 هم همین مسیر را ادامه داد و آنالیز بیشتری روی لینک های اسپم داشت.

نوبت به الگوریتم پنگوئن 3.0 رسید. برخلاف جو موجود این آپدیت آنچنان عظیم نبود. در پاییز 2014 زیر 1% از عبارت های انگلیسی تحت جریمه ی این ورژن قرار گرفتند. در واقع باز هم قدرت تجزیه و تحلیل پنگوئن اضافه شده بود.

2 سال بعد در اوایل پاییز 2016 الگوریتم پنگوئن 4.0 عرضه شد. شاید مهم ترین تغییر این بود که از این ورژن الگوریتم پنگوئن به الگوریتم های هسته ی گوگل (Google core updates) اضافه شده بود؛ این اتفاق به هیچ وجه به معنی تغییر عملکرد آن الگوریتم نیست؛ بلکه به معنی عوض شدن درک گوگل نسبت به آن الگوریتم است. این آخرین آپدیت پنگوئن بود و بعد از آن تاثیر آنی (Real-time) لینکسازی شما برایتان قابل مشاهده شده است. 

مهم ترین ویژگی های پنگوئن 4.0 گوگل 

اگر بخواهیم به نکات ویژه در این به روزرسانی اشاره کنیم، چند مورد زیر حق مطلب را بیان می کند:

  • تاثیر جهانی (Global) روی عبارت های جستجو در همه ی زبان ها
  • اعمال آنی نتیجه ی لینک سازی ها (Real-time)
  • دقیق تر شدن پنالتی الگوریتم پنگوئن 4.0 (در صورت کم بودن موارد تخلف، جریمه برای صفحه ی متخلف اعمال می شود نه برای کل صفحات دامنه)
  • ساماندهی و سریعتر شدن فرآیند رفع پنالتی پنگوئن با استفاده از ابزار Disavow در سرچ کنسول گوگل

پیشنهادی: الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟

الگوریتم پنگوئن 4

الگوریتم پنگوئن و روش های خارج شدن از پنالتی آن

در یک رابطه وقتی می دانید طرفتان روی چه چیزی حساس است باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. در مورد الگوریتم های گوگل نیز به همین منوال عمل کنید. رتبه ی سایت خود در عبارات مختلف را تحت نظر داشته باشید و اگر با افت چشمگیر و ناگهانی مواجه شدید، به سراغ بررسی لینک های خارجی خود بروید. برای بررسی بک لینک های سایت ابزارهای مختلفی مثل Moz و Ahrefs می توانند به شما کمک کنند.

باید تعداد و کیفیت لینک های خود را بسنجید و بررسی کنید که آیا بک لینک های اسپم بیشتر به همان صفحه ای که با افول رتبه مواجه است، ختم شده اند یا خیر!؟ بعد از این شما می توانید یک فهرست از لینک هایی که موجب جریمه شما توسط الگوریتم پنگوئن شده اند، فراهم کنید. برای مرحله ی پایانی باید به سراغ ابزار Google Search Console بروید و با ابزار مربوطه به گوگل اعلام کنید که این پیوندها به درخواست شما به وجود نیامده تا تاثیر آنها را در نظر نگیرد.

نتیجه گیری

اگر طبق اصول و استراتژی مناسبی سئو خارجی داشته باشید، به احتمال زیاد با پنگوئن گوگل درگیر نخواهید شد. اما مهم است بدانید که برای بیشتر پنالتی های گوگل راه حل موثقی وجود دارد. اگر نیاز به مشاوره فوری دارید با ما تماس بگیرید و سوالات و تجربیات خود درباره ی الگوریتم پنگوئن را با ما در میان بگذارید.

نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید