الگوریتم پاندای گوگل؛ پاندایی که با همه مهربان نیست!

الگوریتم پاندا گوگل

آیا تا به حال این فکر کرده اید که چرا گوگل پیوسته الگوریتم های خود را آپدیت می کند؟ این کار چه جذابیتی برای این شرکت دارد؟ هیچ متخصص سئویی نمی تواند دقیق پیش بینی کند که به روز رسانی بعدی چه خواهد بود. در این مطلب از سئو سامان قصد داریم به الگوریتم پاندا گوگل و نحوه ی اثرگذاری آن بر نتایج جستجو بپردازیم. این الگوریتم در کنار موارد دیگری چون الگوریتم مرغ مگس خوار، الگوریتم Rankbrain و الگوریتم برت عموما با مباحث محتوایی درگیر هستند و کارشناسان تولید محتوا هم باید نسبت به آنها آگاهی نسبی داشته باشند. 

پاندا اسم رسمی آپدیت الگوریتم گوگل است که برای مبارزه با شیوع محتوای بی کیفیت و محتوای معروف به (Thin content) عرضه شده است.  در واقع اصطلاح thin content به معنی محتوایی است که ارزشی ارائه نمی کند؛ صفحات شامل محتوای تکراری، محتوای generate شده توسط ربات و محتوای کپی شده شامل این بند می شوند. الگوریتم پاندا سعی دارد با شناسایی محتوای بی کیفیت و جریمه ی آن به نوعی برای محتوای جذاب و منحصر به فرد درون نتایج جستجو ارزش بیشتری قائل شده باشد.

اگر در دهه ی اول این قرن میلادی از گوگل استفاده کرده باشید، حتما زیاد پیش آمده که به نتیجه ی دلخواه خود دست نیافته اید. در واقع در زمانی که الگوریتم پاندا (Panda Algorithm) متولد شد، کاربران بسیاری از رشد و رتبه گرفتن محتواهای منسوب به مزرعه محتوا (Content Farm) شکایت داشتند. مزارع محتوا سعی داشتند با استفاده از تعدد محتوای متنوع ولی کم ارزش، برای خود جایگاهی دست و پا کنند و تا قبل از الگوریتم پاندا موفق هم بودند. 

پاندا برای صفحات یک طبقه بندی کیفیت ایجاد کرد؛ مدلسازی این طبقه بندی کاملا بر اساس رفتار انسانی در قبال هر محتوا بود. مثلا اگر خوانایی محتوای شما ایراد داشت یا یک کپی بود و چیز جدیدی ارائه نمی کرد، قطعا انسان خواندن آن را ادامه نمی داد؛ پس پاندا هم باید چنین رفتار می کرد و این را به عنوان یک عامل رتبه بندی صفحات در نظر می گرفت.

الگوریتم پاندا از نیازها تا تولد

مزرعه های محتوا در سال 2010 عادی شده بود و کیفیت نتایج جستجو کاهش یافته بود. طبق گفته ی نایب رئیس سابق گوگل آمیت سینقال در اواخر سال 2009 با الگوریتم کافئین گوگل و افزایش سرعت ایندکس گوگل، مقداری “محتوای نه چندان خوب” هم به ایندکس گوگل راه یافت؛ طبق این گفته آپدیت الگوریتم کافئین بود که نیاز به حضور الگوریتم پاندا را افزایش داد. در واقع نمی شد این محتواها را به عنوان 100% اسپم برچسب گذاری کرد ولی آنها برای اسپم نبودن حداقل ترین شاخصه های ممکن را رعایت می کردند، و اینکه بتوانند در کنار این امر رتبه های بالایی هم داشته باشند، به هیچ وجه پذیرفتنی نبود. الگوریتم پاندا هم این را قبول نکرد.

رابطه کافئین و پاندا گوگلدر زمستان 2011 گوگل در یک پست وبلاگ اعلام کرد که آنها “با یک بهبود عظیم، الگوریتم رتبه بندی خود را متحول کرده اند. تغییری که نزدیک 12% از عبارات در نتایج جستجو را مورد عنایت خود قرار داده است.” 

کارشناسان سئو ابتدا نام آن را برگرفته از دلایل طراحی، الگوریتم مزرعه دار گذاشتند. اما این بار گوگل مداخله کرد و نام الگوریتم پاندا را برای آن اعلام نمود. 

شاید مهمترین تغییری که برای سئو کار ها ایجاد شد، تغییر در استراتژی بازاریابی مقاله بود. در این روش آنها سعی می کردند با کمک محتوای کم کیفیت، لینک سازی داشته باشند. مواردی هم در این آپدیت الگوریتم تحت تاثیر قرار گرفتند که شاید خیلی به عنوان حیطه ی تخصصی کار پاندای گوگل محسوب نشوند؛ مثلا تبلیغات زیاد به خصوص در بالای صفحه که مربوط به الگوریتم Page Layout است. به طورکلی عدم رعایت استاندارد های نگارشی، استفاده بیش از حد از عبارات تکراری (Keyword Stuffing) و کیفیت اندک محتوا، منجر به پنالتی شما توسط الگوریتم پاندا می شود.

چگونه از پنالتی الگوریتم پاندا خارج شویم؟

با تغییر در صفحاتی که محتوای کم کیفیت داشتند، اضافه کردن محتوای یونیک و با ارزش، حذف کلماتی که فقط نقش پر کننده ی متن را داشتند و پاک کردن تبلیغات زیاد بالای صفحه، برخی سایت ها موفق شدند تا از جریمه الگوریتم پاندای گوگل خارج شوند. به طور کلی آنها با بهبود تجربه ی کاربری سایت خود و ارائه مطالب خاص و مفید موفق به این کار شدند.

در یک نگاه تخصصی تر مواردی همچون نرخ پرش (bounce rate)، نرخ خروج (exit rate) و مدت زمان حضور کاربر در هر صفحه می توانند معیارهای اصلاحات شما باشند. اطلاعاتی مثل بیو کاربر نباید از سایت های دیگر برداشته می شد تا حالت یونیک خود را حفظ کند. همچنین اگر صفحات مختلفی با محتوای کم ولی مرتبط به هم در سایت شما موجود است، بهتر است آنها در ترکیب کرده و صفحه ای جامع تر ایجاد کنید.

پنالتی الگوریتم پاندا

آیا Google Panda می تواند به تعیین استراتژی محتوای ما کمک کند؟

بالاتر گفتیم که الگوی طراحی الگوریتم پاندا، رفتار و سنجش های یک تیم انسانی بوده است. اما این فرآیند چه طور انجام شده است؟ سوالات مختلفی طراحی و از یک گروه آزمایشی از افراد پرسیده شد. دانستن این سوالات از منظری برای شما مفید خواهد بود که بتوانید در برنامه ریزی های تولید مطالب خود آن را به کار گرفته و استراتژی تولید محتوای خود را طوری طراحی کنید که پاسخ بخش کثیری از این موارد در محتوای تیم شما داده شده باشد. این سوالات عبارتند از :

  • آیا از دادن اطلاعات کارت اعتباری خود به این سایت احساس نگرانی می کنید؟
  • آیا دارویی که این سایت معرفی کرده را با اطمینان به فرزند خود می دهید؟
  • به اطلاعات موجود در این مقاله اطمینان دارید؟ آیا این مطلب توسط فردی متخصص یا شخص علاقه مندی که کاملا به موضوع مسلط بوده نوشته شده است؟
  • آیا مقالاتی با موضوع مشابه و تفاوت اندکی در کلمات کلیدی روی همین سایت وجود دارد؟
  • آیا این مقاله موضوعاتی خلاف واقعیت، غلط های املایی و سبک شناختی را شامل می شود؟
  • محتوا، گزارش یا تحقیقات استفاده شده در محتوای سایت اصالت دارد یا خیر؟
  • در مقایسه با سایر نتایج جستجو موجود در SERP، محتوای ارزشمندی دارد؟ چیز متفاوتی ارائه می کند؟
  • مطالب تا چه حد بی طرفانه نوشته شده است؟
  • آیا نام دامنه به عنوان یک منبع معتبر از طرف شما شناخته می شود؟
  • آیا کاربران بعد از دیدن این صفحه ابراز نارضایتی می کنند؟

الگوریتم پاندا آپدیت جدید

نتیجه گیری

تولید محتوای یونیک و با کیفیت رمز موفقیت شما خواهد بود. حتی بدون رعایت اصول سئو یک محتوای با ارزشمند همیشه شانس اشتراک گذاری بالایی دارد. بعد از خواندن این متن شما ضمن آشنایی با الگوریتم پاندا مواردی را به عنوان اشتراک الگوریتم های گوگل می شناسید که در سئو سایت شما تاثیر گذار خواهد بود. نظرات و تجربیات خود در رابطه با این پاندای دوست داشتنی را در این صفحه با سئو سامان در میان بگذارید.

نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید