ابزار gtmetrix | سرعت وب سایت خود را اندازه گیری کنید.

معرفی ابزار gtmetrix

در این مطلب به معرفی یکی از 10 ابزار برتر سئو یعنی ابزار gtmetrix خواهیم پرداخت. امیدواریم تیم تخصصی سئوسامان را تا انتهای این محتوا همراه نمایید.

همانطور که می دانید سرعت سایت که یکی از معیارهای سئو تکنیکال است، همواره یکی از مهم ترین فاکتور ها برای تعیین جایگاه کلمات کلیدی شما توسط گوگل می باشد. در صورتی که وب سایت شما سرعت نسبتا پایینی دارد پیشنهاد می کنیم با استفاده از ابزار gtmetrix سرعت سایت خود را اندازه گیری کنید و مشکلات موجود در کد نویسی سایت تان را بر طرف کنید.

یکی از دقیق ترین و بهترین ابزارهای تست سرعت سایت بدون شک ابزار gtmetrix می باشد. در صورتی که شما تقاضای افزایش رتبه و جایگاه کلمات کلیدی دارید پیشنهاد می دهیم ابتدا سراغ این ابزار آنلاین بروید و تستی از وب سایت خودتان انجام دهید.

موردی که برای ما بسیار مورد اهمیت دارد، دقیق بودن این ابزار می باشد.

در ابتدای این مطلب ابتدا به معرفی ابزار gtmetrix می پردازیم سپس به بررسی های دیگر این موضوع خواهیم پرداخت.

اگر دوست دارید که درباره سئو اطلاعات کاملی کسب کنید، مقاله سئو چیست؟ را مطالعه نمایید.

Gtmetrix چیست؟

شاید تا به حال نام ابزار جی تی متریکس به گوش تان خورده باشد و شما اطلاعاتی از این ابزار نداشته باشید. جی تی متریکس در واقع ابزاری آنلاین و کاربردی برای تست سرعت سایت می باشد. کار کردن با gtmetrix قبل از آپدیتی که در آذر 99 انتشار یافت نسبتا ساده بود و در صورتی که شما در این زمینه تخصص خاصی نداشتید می توانستید مشکلات وب سایت تان را رفع نمایید.

آخرین آپدیت وب سایت جی تی متریکس بیان گر این موضوع می باشد که این ابزار معیار های مهم تری را مورد تست و آزمایش قرار می دهد. به گونه ای که با وب سایت شما سخت تر رفتار می کند. عده ایی از سئو کاران آپدیت اخیر این ابزار را با آپدیت اخیر page experience یکسان می دانند؛ چرا که در آینده ای نزدیک، گوگل تمایل بیشتری به افزایش جایگاه کلمات کلیدی سایت های پر سرعت نشان خواهد داد.

اما این نکته را باید ذکر کنیم که در صورتی شما در این زمینه نیز تخصص ندارید نیز می توانید به وب سایت جی تی متریکس مراجعه نمایید.

قسمت های اولیه این ابزار تقریبا ساده می باشد، به گونه ایی که از شما gtmetrix تنها url وب سایت تان را تقاضا خواهد کرد.

پس از وارد کردن url وب سایت تان ربات های این ابزار به سرعت وب سایت شما را مورد تست و آزمایش قرار می دهند؛ به گونه ای که پس از مدت کوتاهی خطاها و اشکالاتی که موجب می شود سرعت وب سایت شما کاهش یابد برای شما در قسمت های مختلف به نمایش در می آید.

تاثیر سرعت سایت بر سئو‌

تست سرعت سایت gt metrix

همانطور که می دانید با آپدیت های اخیر گوگل همواره بیش از 200 نوع فاکتور وجود دارد تا وب سایت شما در هر کلمه کلیدی جایگاه برتری را کسب نماید. همانطور که در این متن ذکر کردیم یکی از معیارهای افزایش جایگاه کلمات کلیدی در موتور جست و جو گوگل سرعت سایت می باشد.

معمولا کابران اینترنتی در زندگی روزمره ی خود دارای دغدغه ها و مشکلات متعددی هستند و همین امر باعث می شود کمی این افراد بی حوصله به نظر بیایند.

کسب رضایت کاربران برای موتور جست و جو گوگل بسیار اهمیت دارد؛ بدین گونه که در صورتی کاربر به وب سایت شما مراجعه کرد اما وب سایت شما سرعت خوبی نداشت، ممکن است کاربران با دغدغه هایی که دارند به سرعت از وب سایت شما خارج شوند و ممکن است نرخ پرش (Bounce Rate) سایت تان افزایش یابد.

همین امر باعث می شود موتور جست و جوی گوگل وب سایت شما را غیر قابل کاربر پسند بشناسد. به این ترتیب در این نوع مواقع نه تنها گوگل جایگاه شما را افزایش نمی دهد، بلکه شما شاهد افت شدید جایگاه کلمات کلیدی تان در Serp می باشید.

قسمت های کاربردی Gtmetrix

بعد از این که url سایت خود را در قسمت مربوطه وارد نمودید صفحه ایی مشابه ی تصویر زیر برای شما نمایان خواهد شد که از قسمت های مختلفی تشکیل شده است.

gtmetrix GTmetrix Grade

قسمت اول GTmetrix Grade نام دارد،این قسمت سرعت وب سایت ها را بر حسب حروف الفبا طبقه بندی کرده است.ابزار GT metrix به وب سایت هایی که سرعت بالایی دارند نماد A اعتماد می کند و به سایت هایی که مشکلاتی در طراحی و کد نویسی و بهینه سازی تصاویر دارند نماد F را اعطا می نماید.

PAGE SPEED SCORE

این قسمت از ابزار GTmetrix بیان گر درصد بهینه بودن کد های تشکیل دهنده ی سایت تان می باشد. توجه داشته باشید هر مقدار درصد این قسمت بالاتر باشد،وب سایت شما بهینه تر می باشد. ( در آپدیت جدید این قسمت حذف گردیده است.)

yslow score

این قسمت از جی تی متریکس بیان گر درصد بهینه بودن سرعت سایت برحسب معیار های موتور جست و جو یاهو می باشد.توجه داشته باشید در صورتی که وب سایت شما برای سئو کشورهایی هدف گذاری شده است که از موتور های جست و جو گوگل بهره می گیرند می توانید از بهینه سازی برای موتور جست و جو یاهو  صرفه جویی نمایید. ( در آپدیت جدید این قسمت حذف گردیده است.)

waterfall

این قسمت از ابزار gtmetrix یکی از قسمت های مهم و کاربردی می باشد. اطلاعاتی که این قسمت در اختیار ما قرار می دهد بر اساس کم حجم بودن و پر حجم بودن قسمت های تشکیل دهنده ی وب سایت مان به نمایش در می آید.

با وجود این نمودار کاربران به راحتی می توانند قسمت های حجیم وب سایت شان را شناسایی و بهینه سازی نمایند.

معیار های جدید gtmetrix

اخیرا وب سایت جی تی متریکس قسمت هایی را به معیار های خود افزوده است که باعث شده این ابزار کمی تخصصی تر وب سایت شما را مورد ارزیابی قرار دهد.

LCP چیست؟

LCP به معنای Largest contentful paint می باشد، این قسمت از ابزار جی تی متریکس بیان گر مدت زمان بارگذاری محتوای متنی می باشد.

TBT چیست؟

TBTبه معنای…. مدت زمانی می باشد که تا اتمام کامل بارگذاری صفحه تان به کاربر،قمست هایی از صفحه ی وب سایت قابل استفاده باشد.

CLS چیست؟

CLSدر لغت Cumulative Layout Shift بیانگر میزان پایداری المان ها در حین بارگذاری کامل صفحه می باشد.

کلام اخر:

پیشنهاد می دهیم در صورتی که شما در این زمینه تخصص ندارید کار افزایش سرعت سایت تان را به متخصصان سئو سامان بسپارید، چرا که ممکن است شما با تغییراتی که در کد نویسی و خطاهای سایت تان ایجاد می نمایید، به طور کلی طراحی وب سایت تان بهم خورده و همین امر باعث شود شما متحمل هزینه ی سنگینی شوید.

در این مطلب به معرفی ابزار gtmetrix پرداختیم امیدواریم این مطلب برای تان آموزنده و مفید واقع شده باشد،برای خدمات افزایش سرعت سایت و بهبود جایگاه کلمات کلیدی و مشاوره سئو می توانید با متخصصان سئوسامان در تماس باشید.

 

 

نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید